10.10.2024
Грип – це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті, тому вакцинація людей, в першу чергу, з груп ризику є особливо важливою.
8 закладів охорони здоров’я на території обслуговування Богородчанського відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» отримали вакцину від грипу для вакцинації медичних працівників «ДжіСі Флю Квадривалент».
7 фахівців нашого відділу першими розпочали вакцинацію.
Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною.
Найкращий час для щеплення — напередодні грипозного сезону (у вересні).
Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж усього сезону. Всупереч поширеному міфу – це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.
Тривалість імунітету після вакцинації залежить від вакцинного штаму і, як правило, триває від 6 до 12 місяців, тому необхідна щорічна вакцинація.
Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей запобігти смертельним наслідкам хвороби.
Основні групи ризику:
1. Медичні працівники, які мають більший ризик захворіти на грип через особливості професії.
2. Вагітні, яким варто пам’ятати, що грип може мати серйозні наслідки під час періоду вагітності.
3. Літні люди — імунітет із віком послаблюється і стає менш ефективним у боротьбі із грипом, який може мати серйозні наслідки для здоров’я.
4. Люди із хронічними захворюваннями, яким слід пам’ятати, що за наявності хронічних недуг ризик ускладнень грипу значно підвищується, тому важливо захистити себе від них.
Закликаємо людей, небайдужих до свого здоров’я, придбати вакцину проти грипу в аптечній мережі та вчасно провакцинуватись, попередньо сконтактувавши зі своїм сімейним лікарем.
Подбайте про міцний імунітет заздалегідь!
Лікар-епідеміолог відділення епіднаглядут
а профілактики інфекційних захворювань
відділу Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Гаврилко Світлана
10.10.2024
10 ЖОВТНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ’Я
Всесвітня організація охорони здоров’я визначає психічне здоров’я як стан благополуччя, в якому людина реалізує свої здібності, може протистояти звичайним життєвим стресам, продуктивно працювати і робити внесок в свою спільноту.
10 жовтня відзначається Всесвітній день психічного здоров’я.
Здоров’я людини – найцінніша річ у житті. Цю істину ми ще раз пізнаємо в стані війни, яка забирає в людей життя і здоров’я, розлучає їх, змушує полишати домівки і робочі місця. Усе це впливає на їхній психічний стан.
Питання психічного здоров’я населення є одним із пріоритетних державних завдань України. Урядом країни було створено Координаційний центр з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України, який об’єднує всі ключові відомства країни, проєкти міжнародної технічної підтримки, неурядові організації тощо.
В Україні діє Всеукраїнська програма ментального здоров’я “Ти як?”, яка має за мету надати всім українцям психологічну допомогу та навчити навичок самодопомоги. А ще – здолати стигму, яка заважає звернутися по допомогу, якщо внутрішніх ресурсів замало.
Сьогодні потребують психологічної допомоги дуже багато категорій людей – і військові, і діти, і переселенці, і ті, хто втратив на війні рідних близьких, і багато інших.
Особливо чутливими до негативного впливу навколишньої ситуації є підлітки. Майже кожен життєвий виклик є для підлітка першим у його житті, і він ще не знає, як це пережити. У дорослої людини вже є відпрацьовані методи (різного ступеня ефективності), як упоратися з втратами, розчаруваннями, горем, проблемами, конфліктами.
Існує понад 200 класифікованих видів психічних захворювань. Найбільш розповсюджені з них: тривожні і поведінкові розлади, депресія, панічні атаки, посттравматичний синдром, залежність від психоактивних речовин.
Зверніться по професійну допомогу, якщо ви відчуваєте серйозні або тривожні симптоми, які тривають 2 тижні або більше, такі як:
- проблеми зі сном;
- порушення апетиту, що призводить до небажаних змін маси тіла;
- труднощі з концентрацією уваги;
- втрата інтересу до речей, які вам зазвичай приносять задоволення;
- нездатність виконувати звичайні повсякденні функції та обов’язки;
- постійне відчуття втоми та втрати енергії;
- думки про смерть чи самогубство.
Радимо відвідати спеціаліста, якщо спостерігаєте порушення сну і харчової поведінки, відчуваєте тривалу апатію та відсутність енергії.
На жаль, в Україні все ще існують певні упередження стосовно психотерапії, хоча в останні роки тенденція змінюється на краще. Слід врахувати, що Україна успадкувала радянський підхід до психіатрії, де пацієнти з психічними розладами були ізольовані від суспільного життя. Звідти сформувалось упереджене ставлення до людей, які мають будь-які труднощі з ментальним здоров’ям.
Психотерапевт — також не єдиний, хто має опікуватися ментальним здоров’ям. Це завдання стосується багатьох:
- Батьки.Змалку слід створювати для дитини здорову й доброзичливу атмосферу в сімейному колі. Адже психіка формується саме в сім’ї і те, що закладається в ранньому дитинстві, залишається на все життя: самооцінка, вміння спілкуватись і розуміти себе та інших.
- Вчителі.Не завжди батьки можуть вчасно помітити зміни в поведінці своєї дитини. Особливо це стосується підлітків — вони більш замкнуті, а більшість часу проводять у школі та з друзями. Тому вчителям варто звертати увагу на поведінку своїх учнів, будувати з ними довірливі відносини, допомагати вирішувати конфлікти.
- Роботодавці.Працездатність однією з перших страждає від порушень психіки. В той же час сприятлива атмосфера на робочому місці зміцнює колектив та є профілактикою психічних розладів.
Межі між психічним благополуччям і хворобою розмиті. Є чимало станів «на межі». Їхні прояви різноманітні та не завжди викликають підозру.
Слід зауважити, що між психікою та всіма системами організму існує міцний зв’язок, тож ще до діагностування психічного розладу можуть проявлятись соматичні захворювання.
Головні ознаки порушення психологічної рівноваги та перші “дзвіночки” ментальних розладів за даними ВООЗ:
- фізичні (порушення сну, больові відчуття у будь-якій частині тіла)
- емоційні (постійне відчуття страху, тривоги, журби)
- когнітивні (труднощі з чітким мисленням, порушення пам’яті)
- поведінкові (агресія, зловживання алкоголем чи наркотиками, неспроможність виконувати повсякденні функції)
- перцептивні (наприклад, пацієнту здається, що він бачить або чує те, чого не помічають інші)
Насправді ознаки розладів дуже індивідуальні і відрізнити їх може лише лікар. Тому займатися самодіагностикою не варто.
Підтримувати власне ментальне здоров’я можна самостійно. Для цього необхідно:
- дбати про режим сну;
- уникати стресових ситуацій та навчитись адекватно на них реагувати;
- збалансувати харчування і додати фізичної активності .
Важливо пам’ятати: чим раніше людина отримає кваліфіковану допомогу – то більшою є ймовірність того, що вона зможе впоратися зі своїм станом.
Пам’ятайте: збереження фізичного та психічного здоров’я – це збереження життя особистості, роду, родини, народу на землі.
Завідувач відділення епіднагляду та
профілактики неінфекційних хвороб
Богородчанського відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Лілія КОНЦУР
01.10.2024
■ Хвороби нирок є дуже підступними: вони розвиваються непомітно аж до важкої форми. Нирки відповідають за очищення крові та виведення рідини з організму. Цей життєво важливий орган постійно стикається з високими навантаженнями. Численні дослідження доводять, що нирки можуть втратити до 90% функцій без будь-яких зовнішніх проявів чи симптомів.
■ За даними ВООЗ, кількість хворих на хронічні захворювання нирок складає 850 млн. За прогнозами вчених до 2040 року летальність від цих захворювань може увійти до першої п’ятірки причин смертності населення планети.
■ Інфекції сечовивідних шляхів є одними з найбільш поширених типів інфекцій, на які щорічно припадає мільйони звернень до лікаря.
■ Це група запальних захворювань, які можуть вражати один або кілька відділів сечовидільної системи: уретру, сечовий міхур, сечоводи, нирки.
■ Усі захворювання сечовивідних шляхів прийнято розділяти в залежності від локалізації запального процесу:
- Цистит – запалення сечового міхура. Воно, як правило, не становить загрозу організму, якщо було вчасно виявленим та пролікованим.
- Пієлонефрит – запалення паренхіми нирки. Якщо це захворювання не діагностувати вчасно, збільшується ризик поширення інфекції на весь організм.
- Уретрит – це інфекція уретри.
■ Інфекції сечовивідних шляхів викликаються мікробами та бактеріями, які долають захисні бар’єри організму в сечовивідних шляхах.
■ Переважна більшість інфекцій сечовивідних шляхів викликається бактерією Escherichia coli ( кишкова паличка) , яка з різних причин проникає із шлунково-кишкового тракту до сечовивідної системи. Також запалення можуть спровокувати й інші бактерії: клебсієла, стафілокок, ентерококи, стрептококи групи B, протей (Рroteus mirabilis) тощо. Бактерії хламідіозу і мікоплазми інфікують зазвичай уретру.
Вкрай рідко інфекція сечовивідних шляхів обумовлена вірусами та грибками (наприклад, кандідоз).
■ Сечовивідні шляхи можна розділити на дві частини – верхні й нижні. Верхні складаються з нирок і сечоводів, а нижні – з сечового міхура і уретри.
■ Сечовід дуже рідко є місцем інфікування. Більшість інфекцій сечовивідних шляхів складають інфекції сечового міхура.
■ Інфекції сечовивідних шляхів не завжди мають явні симптоми, які важко пропустити. Про них потрібно знати.
■ Зустрічається і безсимптомне протікання хвороби, або з мало вираженою симптоматикою. Проте, так чи інакше, подібне захворювання все ж приносить дискомфорт чи неприємні відчуття.
■ Ознаки інфекції сечовивідних шляхів можуть відрізнятися залежно від
виду інфекційного агента, локалізації запалення, стадії хвороби, імунного статусу людини, наявність супутніх захворювань ,віку, статі та ін.
■ Інфекція сечовивідних шляхів проявляється симптомами:
– підвищенням температури тіла;
– дискомфортом чи болем в уретрі, у нижніх відділах живота, попереку;
– виділенням з уретри;
– зміною кольору, запаху сечі;
Крім того, може спостерігатись нудота, блювання, загальна слабкість.
■ Гострі та хронічні інфекції сечовивідних шляхів можуть спричинити небезпечні ускладнення, тому своєчасна діагностика та лікування вкрай важливі для збереження міцного здоров’я.
■ ■ Мікробіологічний посів сечі – це саме той “золотий стандарт” діагностики інфекцій сечовидільних шляхів (ІСШ), який допоможе вам:
✔ Визначити збудника інфекції з точністю до виду. Це дозволить вашому лікарю підібрати найефективніший антибіотик для лікування саме вашого випадку.
✔ З’ясувати, чи є у вас стійкість до антибіотиків та яких саме. Це допоможе підібрати ефективний курс терапії з першого разу.
■ Якщо своєчасно не звернути увагу на ознаки хвороби та не вилікувати її, інфекція сечових шляхів може призвести до серйозних ускладнень , а саме:
- абсцес кори нирок,
- паранефральний абсцес,
- піонефроз,
- гангренозний пієлонефрит;
- хронічним пієлонефрит.
■ Це важкі хвороби, при яких у нирках з’являється гній. Такі хвороби лікуються хірургічним втручанням.
■ Найважче ускладнення – сепсис, що може призвести до смерті.
ПРОФІЛАКТИКА
■ У профілактиці захворювань сечовивідної системи велике значення відводиться своєчасній санації різних осередків інфекції (каріозні зуби, хронічний тонзиліт, гайморит) та ін.
■ Дуже шкідливим є «перетримування» сечі у сечовому міхурі, що сприяє застійним явищам, провокує міхуровосечовідний рефлюкс – зворотнє «закидання» сечі з міхура у сечоводи.
■ Пацієнтам із хворобами нирок слід уникати перевтоми.
■ Не можна зловживати перебуванням на сонці, також не слід допускати переохолодження поперекової ділянки, органів тазу, ніг.
ПРОХОДЬТЕ ПРОФІЛАКТИЧНІ ОГЛЯДИ І НЕ ЗАЙМАЙТЕСЬ САМОЛІКУВАННЯМ
■ Основні симптоми хронічної хвороби нирок – набряк гомілок, постійна втома, порушення концентрації уваги, втрата апетиту, поява крові та піни у сечі – найчастіше проявляються, коли хвороба переходить у важку форму.
■ Тому не ігноруйте профілактичні огляди, особливо, коли належите до групи ризику хвороб нирок, важливо проводити лабораторні дослідження (загальний аналіз сечі, креатинін крові), УЗД – 1 раз на рік.
■ Водночас, не займайтесь самолікуванням. Це стосується не лише лікування хвороби нирок. Більшість безрецептурних лікарських засобів, зокрема, протизапальні препарати (наприклад, ібупрофен), часто викликають порушення функції нирок та відповідні захворювання.
■ Любителі час від часу «прокапатися» також ризикують додати до своїх хвороб ще одну – недугу нирок.
КОНТРОЛЮЙТЕ АРТЕРІАЛЬНИЙ ТИСК
■ Високий артеріальний тиск є однією із найпоширеніших причин розвитку захворювань нирок. Ще небезпечніше, коли високий тиск виникає на фоні діабету, серцево-судинних захворювань, високого рівня холестерину. У комплексі ці чинники можуть викликати серйозні порушення функцій нирок.
■ Якщо ви належите до групи ризику, регулярно проходьте обстеження для перевірки функцій нирок.
Не забувайте про здоровий спосіб життя!
■ Харчуйтеся раціонально. Профілактика хвороб нирок полягає в тому, що їжа повинна рівномірно надходити в організм, не перевантажуючи травну систему і нирки, не містити критичної кількості подразнюючих речовин – солі, прянощів. Рекомендується споживати не більше чайної ложки солі в день.
■ Пийте достатньо чистої, краще джерельної води. Пити треба регулярно, рівними порціями впродовж всього дня. Доросла людина з вагою 70-75 кг у середньому потребує 2800 – 3000 мл рідини (включаючи усі рідкі страви, напої тощо), однак орієнтуватись варто на відчуття спраги.
■ Не зловживайте алкоголем та відмовтеся від куріння.
■ Будьте активними.
■ Фізична активність необхідна людині для підтримки тонусу і нормального функціонування всіх внутрішніх органів. Фізичні навантаження допомагають нормалізувати артеріальний тиск, покращити мікроциркуляцію крові в нирках і таким чином зменшити ризик розвитку хронічних хвороб нирок.
■ ■ Пам’ятайте! Хворобу легше попередити, ніж лікувати.
Бактеріолог мікробіологічної лабораторії
Богородчанського відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Скрипник-Петрунишин Леся
01.10.2024
Жовтень – місяць обізнаності про рак молочних залоз
■ Рак молочної залози (РМЗ) — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок всього світу. Вже протягом кількох років на пухлину грудей припадає кожен восьмий випадок раку у світі.
■ В Україні, як і в більшості країн світу, рак молочної залози займає 1-е місце в структурі онкологічної захворюваності та смертності від злоякісних новоутворень у жінок. Щороку діагностується 6-7000 нових випадків цього захворювання.
■ Згідно з прогнозами Міжнародної асоціації з вивчення раку, до 2030 року кількість хворих на РМЗ складе 2 100 000 чоловік.
■ За даними Національного канцерреєстру, найвищі показники захворюваності на рак грудей відзначаються у жінок старше 60 років однак хворіють різні вікові групи жіночого населення.
■ За офіційними даними реєстру в Україні за 2022 -2023 роки серед жінок віком 30-44 роки 56,9% випадків захворювання на злоякісні новоутворення складали рак грудної залози, шийки матки та щитоподібної залози.
■■ В занедбаній (III-IV) стадії рак грудної залози виявили у 26,2% первинних хворих на цю візуальну форму пухлини.
■ За даними Івано-Франківського обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики показники виявленості раку молочної залози в Богородчанському регіоні за 2022 р. порівняно з 2021 р. зросли від 5,8 до 15,9, в Тисменицькому- від 28,3 до 32,9; загалом по Івано-Франківському району – відмічено зростання від 26,9 до 27,1 при середньообласному показнику 25,9 на 100 тис. населення.
■ ■ Занедбані форми раку молочної залози (II-IV стадії) становили у 2022 році по Івано-Франківському району – 30%, Богородчанському регіону – 36,4%, Тисменицькому – 29,6.
■ За перше півріччя 2024 року показники наступні: Івано-Франківський район – 27,5%; Богородчанський регіон – 28,5%; Тисменицький регіон – 28,5.
■■ Порівняно з 1 півріччям 2023 року по Івано-Франківській області показник занедбаних форм РМЗ зріс від 28,2 до 35,0 в І півріччі 2024 року.
■■ Часто жінки відкладають візит до лікаря, мотивуючи: “нема часу” .
■■ Рак молочних залоз виліковний за умови його виявлення на I стадії — у 95% жінок, на II стадії — у 80%, на III стадії — у 50% жінок.
■ Рак молочної залози – злоякісна пухлина, яка розвивається з клітин молочної залози. Хвороба може початися у молочних протоках або часточках залозистої тканини.
■ ■ На початкових етапах утворення пухлини часто проходить безболісно і практично безсимптомно, через це рідко діагностується на ранніх стадіях.
■■ Висока смертність пов’язана з метастазами, які поширюються організмом і вражають, у першу чергу, лімфатичні вузли, а потім інші органи.
Чим довше рак грудей не діагностується, тим більше виникає патологічних клітин — відповідно зменшуються шанси подолати захворювання.
■ ■ До основних ознак раку грудей можна віднести:
- ущільнення у грудях (так звані «гульки»), які можна відчути на дотик;
- нехарактерна асиметрія чи збільшення грудей;
- аномальні виділення із соска чи шкіри грудей;
- висипання, рани, екземи, кірки або тріщини в ділянці грудей;
- шкіра стає схожою на апельсинову кірку;
- зміна форми, кольору та розміру сосків;
- запалення сосків;
- ущільнення, припухлості та утворення у пахвовій області.
■ При виявленні будь-яких насторожуючих симптомів щодо грудної залози (ущільнення, зміна кольору та стану шкіри, кров’янисті виділення з соска, лущення та ерозії шкіри соска, збільшення пахвових лімфатичних вузлів)- необхідна термінова консультація та обстеження в онколога-мамолога. Мамолог визначає критичність та небезпеку виявлених змін у грудях, ставить пацієнта на облік та рекомендує додаткові дослідження.
■ ■ Пам’ятайте про фактори ризику раку молочних залоз:
- Стать.Жінки частіше хворіють на рак молочної залози, ніж чоловіки.
- Вік. З віком ризик раку молочної залози зростає.
- Спадковість. Якщо близькі родичі мали в анамнезі це захворювання, ризик збільшується.
- Особиста історія захворювань грудей, зокрема, атипова гіперплазія молочної залози.
- Радіаційне опромінення грудей чи обличчя.
- Початок менструації у ранньому віці, до 12 років.
- Народження першої дитини після 30 років.
- Відсутність вагітності. Якщо жінка ніколи не була вагітною — ризик раку молочної залози збільшується.
- Відсутність грудного вигодовування.
- Ожиріння.
- Цукровий діабет 2 типу.
- Гормонотерапія після менопаузи.
- Нераціональна дієта та дефіцит вітаміну Д.
- Зловживання алкоголем.
- Тютюнопаління.
- Нічний режим роботи.
- Недостатня фізична активність.
- Токсичні речовини.
■ ■ Кожна жінка може допомогти собі зменшити ризик виникнення раку молочних залоз.
Рекомендовані обстеження для жінок за віком:
- 20-39 років : клінічне обстеження молочних залоз раз на рік
- 40-50+ років: клінічне обстеження молочних залоз раз на рік; мамографія – кожні 2 роки
■ Регулярні профілактичні огляди у гінеколога суттєво підвищують шанси на ефективне лікування. Крім цього потрібно збалансовано харчуватися, підтримувати вагу тіла в нормі, відмовитися від куріння та алкоголю, робити регулярно фізичні вправи.
■■ Рак грудей є проблемою XXI-го століття. Своєчасне виявлення і правильне лікування онкологічних захворювань молочної залози є надійною запорукою збереження здоров’я та життя жінки.
Лікар з загальної гігієни
Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ “Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ”
Левицький Богдан
19.09.2024
20 ВЕРЕСНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ОБІЗНАНОСТІ ПРО ОНКОГІНЕКОЛОГІЮ. ПРОФІЛАКТИКА ГІНЕКОЛОГІЧНОГО РАКУ У ЖІНОК
Ризик розвитку пухлинних захворювань жіночої репродуктивної сфери підвищується з віком. Найбільша частина випадків діагностується після 40 років.
Онкологічні захворювання на ранніх стадіях протікають безсимптомно або з неспецифічними проявами (дискомфорт, біль внизу живота, вагінальні виділення з домішками крові, порушення менструального циклу).
Виявити пухлину на початкових стадіях можна лише при систематичних профілактичних оглядах у лікаря-гінеколога.
За статистикою, у всьому світі щорічно діагностується понад мільйон нових випадків гінекологічного раку і понад півмільйона смертей від цього захворювання.
В Україні на рак яєчників і рак шийки матки припадає 58% в загальній структурі онкозахворюваності.
Найпоширенішими гінекологічними онкозахворюваннями у жінок є рак шийки матки, яєчників, матки (ендометрію), піхви і вульви.
Про захворювання може свідчити низка симптомів, серед яких незвичні виділення, кровотечі, біль тощо.
Протягом певного часу гінекологічний рак може протікати непомітно, але якщо вчасно обстежуватися, можна запобігти хворобі чи вчасно подолати її.
Важливо звертати увагу на своє тіло і знати, що для вас нормально, а що – ні.
Тоді ви зможете помітити попереджувальні ознаки або симптоми гінекологічного раку.
Хто входить до групи ризику розвитку онкозахворювання:
- Генетична схильність до гінекологічного раку, шкідливі звички, ранній початок статевого життя, численні аборти, часті зміни сексуальних партнерів, хронічні запальні хвороби статевих органів, гормональні порушення – всі ці фактори підвищують ризик розвитку раку жіночої репродуктивної сфери;
- інфіковані вірусом папіломи людини. ВПЛ – це інфекційне захворювання, яке передається статевим шляхом. Доведено, що воно збільшує ймовірність розвитку раку шийки матки. Тому при наявності в організмі ВПЛ необхідно проконсультуватися у онкогінеколога;
- мають діагностовані передракові стани. Такі патології, як справжня ерозія і дисплазія шийки матки, гіперплазія ендометрію, поліпи, не є злоякісними, але за відсутності кваліфікованого лікування здатні трансформуватися в рак;
- страждають від симптомів, які можуть вказувати на розвиток ракових пухлин. До таких ознак належать кров’янисті виділення або кровотечі між менструаціями, біль в нижній частині живота, пухлина, що прощупується, нез’ясовне зниження ваги, слабкість і хронічна втома.
Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем, якщо ви помітили будь-який з цих симптомів:
- нетипові вагінальні кровотечі, зокрема, між менструаціями, після сексу або після настання менопаузи;
- нетипові вагінальні виділення, наприклад, темного кольору, з кров’ю або неприємним запахом;
- незрозумілий біль або дискомфорт у попереку, в області тазу, живота, особливо якщо він триває більше декількох тижнів;
- здуття, якщо воно не минає після менструації, або ж якщо ви відчуваєте ситість від невеликої кількості їжі;
- часте сечовипускання, а також – свербіж, печіння або біль при сечовипусканні;
- зміна кольору шкіри на вульві, поява плям, ущільнень, виразок чи інших змін;
- зміни менструального циклу, наприклад, рясніші місячні, ніж зазвичай.
Своєчасна консультація онкогінеколога – це найефективніший спосіб профілактики і раннього виявлення злоякісних захворювань жіночої репродуктивної сфери.
Гінекологічний рак добре піддається лікуванню, якщо пухлина була виявлена на ранній стадії. Тому не відкладайте візит до лікаря.
Уважно дослухайтесь до сигналів свого тіла!
Говоріть з лікарем відверто, адже рання діагностика сприятиме швидкому одужанню. Тому подбайте про своє здоров’я!
Завідувач відділення
епіднагляду та профілактики
неінфекційних захворювань
Богорочанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХМОЗ»
Лілія Концур
17.09.2024
ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БЕЗПЕКИ ПАЦІЄНТІВ
17 вересня відзначається Всесвітній день безпеки пацієнтів. У 2024 році цей день присвячено темі: «Права людини у сфері охорони здоров’я».
■ За визначенням ВООЗ, безпека пацієнтів – це відсутність шкоди, якої може бути завдано пацієнту в процесі надання йому медико-санітарних послуг, у тому числі зниження ризику необґрунтованої шкоди, пов’язаної з медико-санітарним обслуговуванням, до допустимого мінімуму.
■ Небезпечні методи медикаментозного лікування та помилки при використанні лікарських засобів входять до числа основних причин запобігання шкоди пацієнтам у медичних закладах усього світу.
■ «Право на здоров’я включає в себе широкий спектр як соціально економічних факторів, що створюють умови, які дозволяють людям вести здоровий спосіб життя, так і основних складових збереження здоров’я, таких як їжа та режим харчування, житлові умови, доступ до придатної для пиття води й адекватних санітарних умов, безпечні й нешкідливі умови праці та сприятливе для здоров’я людини довкілля» , – таке визначення дає Комітет з економічних, соціальних і культурних прав ( КЕСКП).
Європейська хартія прав пацієнтів складається з 14 пунктів:
Кожна особа має право на профілактичні заходи з метою попередження розвитку захворювання.
11.Право на усунення надмірного болю.
Кожна особа має право на максимально можливе усунення болю на будь-якій стадії лікування.
14.Право на отримання відшкодування завданої шкоди.
Прості кроки задля власної безпеки у медичному закладі
- Зверніться по допомогу, якщо чогось не розумієте. Повідомте персоналу, якщо у вас виникли якісь запитання або занепокоєння. Не соромтеся звертатися щодо підтримки когось із членів родини, друга або опікуна.
- Одразу повідомте, що у вас є алергія, наприклад, на певні препарати, продукти або матеріали, такі як латекс або пластир.
- Розкажіть медперсоналу, які препарати ви приймаєте. Йдеться про будь-які ліки, вітаміни й добавки.
- Уточнюйте в лікаря будь-яку інформацію щодо призначених вам препаратів.
- Не забувайте про запобігання утворенню тромбів. Найпростіше, що ви можете зробити : короткі прогулянки, розминки для рук та ніг, рясне пиття.
- Запобігайте утворенню пролежнів. Регулярно змінюйте позу в ліжку. Попросіть персонал допомогти вам за необхідності.
- Захистіть себе від падінь. Носіть у лікарні зручне взуття з неслизькою підошвою. Якщо ви користуєтеся окулярами чи слуховими апаратами, не забувайте про них.
- Допоможіть запобігти інфекціям. Завжди мийте руки після відвідування туалету й перед усіма прийомами їжі. Негайно повідомте персоналу, якщо у вас діарея або блювота.
Ваша безпека починається з Вас, тож бережіть своє фізичне й психічне здоров’я!
09.09.2024
09 ВЕРЕСНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ІНФОРМУВАННЯ ПРО ФЕТАЛЬНИЙ АЛКОГОЛЬНИЙ СИНДРОМ (ФАС)
■ ФАС – це стан дитини, який виникає внаслідок впливу алкоголю під час вагітності матері.
■ Вперше про алкогольний синдром написав P.Lemoine, що обстежив дітей, народжених матерями-алкоголіками. Його роботу продовжив K.L.Jones, який в 1973 році описав відхилення, властиві дітям, народженим матерями, вживали алкоголь під час вагітності. Вчений об’єднав отримані результати і дав порушенням назву – фетальний алкогольний синдром (ФАС).
■ Фетальний алкогольний синдром – один із розладів, що підпадають під загальний термін “розлад фетального алкогольного спектру”.
■ Фетальний Алкогольний Спектр Порушень (FASD) є невиліковним, не генетичним синдромом, що може проявитися в дітей, матері яких вживали алкоголь під час вагітності.
■ FASD характеризується:
◦ ушкодженнями центральної нервової системи
◦ неврологічними розладами
◦ затримками фізичного і психічного розвитку
◦ розладами поведінки
◦ розумовою відсталість
◦ психомоторною гіперактивність
◦ дефектами розвитку (наприклад: серця, суглобів).
■ Алкоголь може проникнути через плацентарний бар’єр без особливих зусиль. Після чого він починає накопичуватися в тканинах плода, так як органи, відповідальні за знешкодження токсинів, поки слабо функціонують.
Накопичуючись, цей токсин призводить до появи у дитини не одного дефекту, а відразу декількох як внутрішніх, так і зовнішніх.
■ Фізичні дефекти при ФАС можуть включати:
- специфічні риси обличчя, включаючи короткі очні щілини, дуже тонку верхню губу, короткий задертий ніс і гладку поверхню шкіри між носом і верхньою губою (жолобок);
- деформацію суглобів та кінцівок;
- повільний фізичний ріст до та після народження;
- проблеми із зором чи слухом;
- мала окружність голови й розмір мозку;
- пороки серця і проблеми з нирками й кістками;
■ Проблеми з мозком і ЦНС можуть включати :
- поган координацію або рівновагу;
- порушення навчання та затримку розвитку;
- погану пам’ять;
- труднощі з міркуваннями та розв’язанням проблем;
- знервованість або гіперактивність;
- соціальні та поведінкові проблеми.
■ Проблеми у взаємодії з іншими:
- труднощі в школі; проблеми з іншими людьми;
- погані соціальні навички;
- проблеми з поведінкою та
- поняття часу;
- труднощі у плануванні або роботі над досягненням мети.
■ Наявність симптомів ФАС у дитини та ступінь їхньої важкості залежить від того, як часто та скільки мати вживала алкоголю під час вагітності.
■ Чому алкоголь аж такий небезпечний під час вагітності?
Тому що через плаценту він потрапляє в кров дитини. Як наслідок — мозок та інші органи дитини, які розвиваються, можуть пошкодитися й це спричинить один із розладів фетального алкогольного спектра порушень.
■ Вживання алкоголю протягом вагітності також пов’язане з такими проблемами, як викидень, мертвонародження та передчасні пологи.
■ Немає жодної дози алкоголю, яку можна вважати безпечною для вживання під час вагітності.
ФАСП — це на все життя.
■ Тому, починаючи з того часу, коли жінка та чоловік планують дитину та жінка пробує завагітніти, слід уникати будь-якого алкоголю.
■ Багато жінок не знають про ту шкоду, яку несе вживання алкоголю, і тому деякі його не виключають не тільки в період планування, але навіть і під час вагітності.
■ Крім того, існує помилкова думка про користь вживання під час виношування дитини в невеликих кількостях червоного вина.
■ Також помилковим є думка про безпеку вживання пива, а адже воно здатне завдати ембріону непоправної шкоди або навіть убити його.
■ Така ситуація, як стверджують фахівці, вимагає активної участі лікарів,
що супроводжують вагітність, які повинні розповідати майбутнім матерям про те, якої непоправної шкоди вони можуть завдати своїм майбутнім малюкам, якщо не позбудуться від шкідливої звички.
■ Пам’ятайте, що відхиленням пов’язаним з FASD можна на 100% запобігти через утримання від алкоголю протягом усієї вагітності!
Богородчанський відділ
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХМОЗ»
06.09.2024
ДЕНЬ ЗДОРОВ’Я В ЯМНИЦЬКІЙ ГРОМАДІ
З ініціативи генерального директора ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Руслана Савчука з метою профілактики інфекційних хвороб та неінфекційних захворювань відповідно до затвердженого графіка 06 вересня 2024 р. проведено виїзну акцію «День здоров’я» в с. Ямниця Ямницької територіальної громади .
Протягом дня в акції взяли участь близько 250 жителів громади.
Ямничани проявили високу активність, особливо люди середнього та старшого віку, які з самого ранку прийшли до адмінбудівлі амбулаторії загальної практики сімейної медицини КНП «ЦПМД» Ямницької сільської ради.
В спеціально обладнаному автобусі проводилися тестування на COVID-19, гепатити В і С та ВІЛ/СНІД, вакцинація проти дифтерії і правцю (АДПМ).
На майданчику та у приміщенні амбулаторії працювали лікарі – консультанти та лаборанти (проводились електрокардіографія, вимірювання артеріального тиску, антропометрія (вимірювання ваги, зросту, об’єму талії); визначення рівня глюкози в крові, огляд вузькими спеціалістами; УЗД органів черевної порожнини, дослідження зору спеціалістами ТзОВ «Мобільна оптика».
В акції взяли участь спеціалісти Богородчанського відділу ДУ«Івано-Франківський ОЦКПХМОЗ», лікарі КНП «ЦПМД» Ямницької сільської ради та ТзОВ «Мобільна оптика».
В ході акції проведено 487 досліджень. Мешканці громади мали можливість безкоштовно отримати медичні послуги, а саме пройти тестування на гепатити В/С, ВІЛ/СНІД, тестування на респіраторні інфекції та COVID-19, виміряти рівень глюкози в крові, артеріальний тиск, пульсоксиметрію, бажаючим проведено антропометричні вимірювання з визначенням індексу маси тіла, дано рекомендації. В ході акції громадяни отримали кваліфіковані консультації сімейного лікаря, гінеколога, кардіолога, офтальмолога, в загальному консультаціями охоплено 125 чоловік.
Розповсюджено антисептики та інформаційні матеріали серед присутніх щодо збереження здоров’я.
Спеціалістами відділу проводилась інформаційно-просвітницька робота серед учасників акції щодо профілактики коронавірусної інфекції, вірусного гепатиту, ботулізму, гострих кишкових інфекцій, серцево-судинних захворювань, підтримки ментального здоров’я, боротьби з шкідливими звичками тощо.
Протягом акції в Павлівському ліцеї проведено круглий стіл (з участю завідувачки відділення епіднагляду та профілактики інфекційних захворювань Надії Глушко, лікаря з загальної гігієни Богдана Левицького ) для учнів старших класів щодо зміни ставлення молоді до шкідливих звичок, здорового харчування та ментального здоров’я, а також – щодо профілактики інфекційних хвороб (99 учасників, з них 78 учнів). Використано інформаційні матеріали з важливості вакцинації та промоції здорового способу життя.
Під час акції проведено лабораторних та медичних обстежень:
117 осіб – виміряли артеріальний тиск; з них 45- перевищення;
54 – пульсоксиметрія; 9 – з відхиленням;
ЕКГ- 53, в т.ч. у 45 осіб відмічались порушення роботи серця;
2 учасників мали патологію ОЧП за даними УЗД-діагностики;
В 31 учасника з 64-х відмічались відхилення від норми індексу маси тіла (надлишкова вага та ожиріння І- ІІ ступеня);
у 2 учасників акції з 73-х виявлено підвищення рівня глюкози в крові.
Дані показники свідчать про схильність населення до виникнення серцево-судинних, розвитку діабету та інших неінфекційних захворювань.
З метою профілактики неінфекційних захворювань необхідно звернути увагу населення на промоцію здорового способу життя – раціональне та здорове харчування, регулярну фізичну активність, зменшення вживання алкоголю та куріння.
В ході акції охоплено вакцинацією проти дифтерії і правцю (АДПМ) 14 осіб, проведено по 8 тестів на гепатити В і С та ВІЛ/СНІД.
Сімейним лікарем оглянуто 45 осіб, 15 направлено на дообстеження;
Кардіологом- 25 / 25 на дообстеження;
Гінеколог- 6, з них 2 підлягають дообстеженню;
офтальмолог- 25, 2 на дообстеження.
Акція «День здоров’я» у с. Ямниця Ямницької громади відбулася за сприяння генерального директора ДУ«Івано-Франківський ОЦКПХМОЗ» (Руслана САВЧУКА), координатора акції (Наталія РИМЧУК), голови Ямницької ТГ (Роман КРУТИЙ), КНП «ЦПМСД» Ямницької сільської ради (Марина ОСТРОВСЬКА), ТзОВ «Мобільна оптика».
Звертаємось до всіх керівників територіальних громад з проханням і надалі всебічно підтримувати ініціативи Всеукраїнської асоціації фахівців громадського здоров’я (ВАФГЗ) , ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХМОЗ» (генеральний директор Руслан Савчук), вакцинальних компаній, сприяти інформуванню населення через веб-ресурси, соціальні мережі, робочі наради.
Віримо, що спільними зусиллями можливо знизити рівень інфекційних та неінфекційних захворювань, сприяти покращенню здоров’я населення громади.
Ми працюємо , щоб Ви були здорові!
Начальник Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХМОЗ»
Валентина Левицька
05.09.2024
ДИФТЕРІЯ НЕБЕЗПЕЧНА ДЛЯ НЕВАКЦИНОВАНИХ
Дифтерія — небезпечне інфекційне захворювання, що уражає переважно слизові оболонки дихальних шляхів та шкіру, в разі ускладнень – уражається серце, нервова система та нирки.
*Збудником дифтерії є бактерія, яка здатна виробляти потужний та вкрай небезпечний для здоров’я та життя людини токсин.
*Захворювання передається повітряно-крапельним шляхом під час кашлю, чихання, поцілунків, а також через контакт із забрудненими поверхнями, предметами побуту, іграшками або зараженими продуктами чи водою. Інфікуватися можна як від хворої на дифтерію людини, так і від носія інфекції, без видимих симптомів.
*Інкубаційний період складає від 1 до 10 днів, найчастіше від 2 до 5 днів.
*Підступна дифтерія тим, що її початок часто схожий на звичайну респіраторну інфекцію, тож дорослі можуть не надати великого значення першим проявам хвороби.
*Найпоширеніші симптоми:
- біль у горлі, захриплість голосу, лихоманка,
- підвищення температури тіла (частіше до не надто високих цифр),
- збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів,
можливий набряк шиї, - утруднення дихання, ковтання.
*Специфічний симптом – поява плівок сірого кольору, найчастіше в горлі. Але плівки можуть покривати і інші ділянки тіла: ніс, око, піхву і шкіру.
*Без лікування дифтерія може викликати серйозні ускладнення:
- Проблеми з диханням через утворення щільної сірої плівки, що може блокувати дихальні шляхи;
- Ураження серця, зокрема запалення серцевого м’яза (міокардит), у гіршому випадку – серцева недостатність або раптова смерть;
- Ураження нервової системи, що може спричиняти м’язову слабкість і параліч дихальних м’язів навіть до зупинки дихання.
*Дифтерія може призвести до смерті.
*Усіх хворих на дифтерію госпіталізують, незалежно від тяжкості хвороби. Лікування включає введення протидифтерійної сироватки, що нейтралізує токсин, та антибактеріальну терапію.
*У випадку контакту з хворим на дифтерію, якщо ви не вакциновані або після останнього щеплення пройшов рік і більше, необхідно негайно звернутися до лікаря і отримати позапланове щеплення. Також важливо дотримуватися правил гігієни: регулярно мити руки, провітрювати приміщення і дезінфікувати поверхні, з якими міг контактувати хворий та/або носій інфекції.
*Найефективніший спосіб профілактики дифтерії — вакцинація, що входить до обов’язкового Календаря профілактичних щеплень. Вакцина захищає дітей одночасно від трьох небезпечних хвороб: кашлюку, дифтерії та правця, дорослих – від дифтерії і правця.
*Вакцина безпечна і в даний час наявна у закладах первинної медичної допомоги у всіх регіонах України!
Дітей починають вакцинувати проти дифтерії ще у грудному віці: перші три дози вакцини вводять дітям у віці 2, 4 і 6 місяців, перша ревакцинація проводиться у 18 місяців. Наступні ревакцинації здійснюються в 6 і 16 років, а потім кожні 10 років.
Якщо дитина пропустила перші щеплення чи чергове за Календарем, варто звернутися до сімейного лікаря для складання індивідуального графіка вакцинації чи ревакцинації.
Якщо дорослий не знає своїх даних про щеплення проти дифтерії, чи минуло більше 10 років від попереднього щеплення, також потрібно звернутися до сімейного лікаря для отримання вакцинального комплексу чи надолуження пропущеної ревакцинації.
Вакциновані люди також можуть захворіти, але переносять недугу значно легше, тоді як майже 20 % невакцинованих хворих помирають, навіть попри своєчасно розпочате лікування. Смертність вища серед дітей до 5 років і дорослих після 40 років. Так, у 2023 році було зареєстровано смерть 73-річної жінки від дифтерії на Київщині. Хвора була госпіталізовано до лікарні, проте її життя не вдалось врятувати через довготривале самолікування й ускладнення, що виникли внаслідок хвороби. Також з’ясовано, що померла не була вакцинована проти дифтерії.
*УВАГА ! З 1 серпня в Україні триває кампанія щодо додаткових заходів з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця для груп населення, які пропустили планові щеплення в попередні роки, та яким необхідно їх надолужити.
Уся вакцинація за Національним календарем щеплень — безоплатна. Щоб отримати щеплення або вакцинувати свою дитину, зверніться до сімейного лікаря.
Завідувач відділення епіднагляду
та профілактики інфекційних хвороб
Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Глушко Надія
04.09.2024
ГАРЯЧКА ЗАХІДНОГО НІЛУ – ЯК НЕ ЗАХВОРІТИ
В Україні з початку серпня цього року зареєстровано 41 лабораторно-підтверджений випадок захворювання на гарячку Західного Нілу, а з початку року — 50 випадків.
У літній період хворобу діагностували в Києві та Київській області, один випадок зареєстровано в Полтавській області.
Геморагічна гарячка Західного Нілу — гостра зоонозна арбовірусна хвороба з трансмісивним механізмом передачі інфекції, яка у тяжких випадках характеризується гарячкою, запаленням мозкових оболонок і речовини головного мозку, лімфаденопатією, ураженням слизових оболонок, екзантемою.
Ця вірусна хвороба найчастіше передається через укуси комарів.
Хвороба значною мірою поширена у багатьох країнах Африки та Азії, Середземномор’я, де вона є ендемічною. Окремі спалахи гарячки Західного Нілу та спорадичні випадки хвороби реєструють у країнах Центральної Азії (Казахстан, Туркменістан, Таджикистан), Закавказзя (Азербайджан, Вірменія), в Російській Федерації (Астраханська, Волгоградська області), США, Канаді, Мексиці, країнах Центральної Америки та Карибського басейну, Австралії.
Окремі випадки зареєстровані в Європі, що викликає серйозне занепокоєння. Так 14 вересня 2015 року виявлено і вперше лабораторно підтверджено випадок хвороби в Португалії.
У 2018 році зареєстровано спалах цієї хвороби на півдні Франції.
Виявлені природні осередки гарячки Західного Нілу в Одеській, Донецькій, Київській областях.
Хвороба є трансмісивною арбовірусною інфекцією. Переносники захворювання — численні види комарів родів Culex, Aedes і Anopheles. Комарі інфікуються під час харчування кров’ю інфікованих перелітних птахів.
Сприйнятливість людей до хвороби є високою, хоча до 80 % людей переносить хворобу безсимптомно. Частіше хворіють сільські мешканці, а також мешканці міст, які часто відвідують природне середовище, зокрема мисливці, які полюють на качок (звідси одна із назв хвороби — «качина гарячка»).
Після перенесеної хвороби формується стійкий напружений імунітет, повторні випадки захворювання не описані. Сезонність у Північній півкулі літньо-осіння.
Інкубаційний період триває 1-7 днів, у осіб зі значним порушенням імунітету — до 2 тижнів.
Виділяють безсимптомний (субклінічний) перебіг (80 % заражених), гарячкову (1 хворий на 5 заражених) та нейроінвазивну форми цієї хвороби (в середньому 1 пацієнт на 150 клінічно захворілих).
Більшість людей під час зараження вірусом не відчувають жодних симптомів, дехто — легкі ознаки ГРІ. Приблизно у 20% хворих у середньому проміжку 3-6 днів, можуть з’явитися симптоми, схожі на грип: висока температура, головний біль, біль у м’язах і суглобах, слабкість, нудота, діарея.
Переважна кількість виявлених випадків захворювання проявляється у вигляді менінгіту та енцефаліту. Летальність від гарячки Західного Нілу складає 2–14%.
Ускладненнями вважаються тромбогеморагічний синдром, розвиток паралічів, гостра дихальна недостатність.
Летальність серед стаціонарних хворих становить 3-5 %.
Після перенесеної хвороби формується стійкий напружений імунітет.
Використовують наступні методиспецифічної діагностики:
- вірусологічний(виявлення вірусу у крові та лікворі в перші 5 днів хвороби),
- полімеразна ланцюгова реакція- ПЛР
- серологічний — ІФАз виявленням імуноглобуліну IgM до вірусу в сироватці крові з 5-го дня хвороби в парних сироватках або сероконверсія (поява IgG).
Наразі проти гарячки Західного Нілу не існує ні специфічного лікування, ні вакцини. Лікування симптоматичне.
Щоб уникнути інфікування гарячкою Західного Нілу передусім берегтися від комариних укусів: носити захисний одяг, використовувати сітки на вікнах, фумігатори та репеленти.
Увага!
Якщо ви помітили в себе симптоми грипу чи ГРІ невдовзі після укусів комарів, не займайтеся самолікуванням, а негайно зверніться до лікаря!
Лікар-епідеміолог
Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Гаврилко Світлана
04.09.2024
ВПЛИВ ЕЛЕКТРОМАГНІТНОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ НА ЛЮДИНУ
Практично неможливо уявити наше життя без мікрохвильових печей, телевізорів, комп’ютерів, та стільникового зв’язку. Однак всі ці прилади створюють електромагнітне поле. Часто воно продовжує існувати, хоча джерело вже вимкнено.
Значну стурбованість викликають базові станції стільникового зв’язку (далі – БС), які будуються в безпосередній близькості до місць перебування людини (житлові та громадські будівлі, відкриті території тощо).
Типова базова станція стільникового зв’язку складається з технологічного контейнера або пристосованого приміщення для розташування станційного обладнання, металоконструкції для кріплення антен на необхідній висоті (інколи антени встановлюються на існуючих спорудах, якщо вони забезпечують достатню висоту), а також приймально-передавальних та радіорелейних антен.
Електромагнітну енергію випромінює не вся базова станція, а лише приймально-передавальні та радіорелейні антени, які для забезпечення більшої зони покриття встановлюються на значній висоті від поверхні землі й розташовуються на металевих вежах або наявних спорудах (труби котелень, висотні будівлі тощо).
Найбільш чутливі до електромагнітних випромінювань в організмі людини ендокринна, статева,імунна і нервова система. У людини може ослабнути імунітет, погіршується пам’ять, знижується статева активність. Під час вагітності можливий негативний вплив на розвиток плоду.
Постійний контакт з таким випромінюванням може призвести до серйозних захворювань.
Повністю уникнути впливу електромагнітного випромінювання на організм практично неможливо. Однак ви можете значно зменшити його шкідливий вплив, дотримуючись наших порад.
При виборі в кімнаті спального місця необхідно переконатися, що за стіною нема телевізора чи комп’ютера (стіна не може повністю захистити від електромагнітного поля). У кімнаті, де людина спить, потрібно обов’язково відключити комп’ютер від мережі, але краще, щоб його взагалі там не було.
Найбезпечніша відстань від монітора при роботі з комп’ютером – 60-70 см. Якщо є необхідність включити декілька побутових приладів, то необхідно якомога менше перебувати у цьому приміщенні.
Всі відкриті електропроводи не варто зберігати скрученими кільцями, їх краще всього розрівняти.
Вивченням питань впливу електромагнітних випромінювань на здоров’я людини займається велика кількість державних і недержавних науково-дослідних установ, а також міжнародні організації, основні з яких – Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) та Міжнародний комітет із неіонізуючого випромінювання.
Протягом останніх 15 років ВООЗ проводяться дослідження щодо потенційного взаємозв’язку між роботою радіочастотних передавачів та виникненням раку. Однак, у результаті цих досліджень не було отримано фактичних даних, які підтверджують, що вплив радіочастотних сигналів призводить до збільшення онкологічних захворювань.
Лікар з загальної гігієни
Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ “Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ”
Левицький Богдан
21.08.2024
ОТРУЄННЯ ГРИБАМИ: ЯК УНИКНУТИ, ВИЯВИТИ ТА ДОПОМОГТИ
■ Гриби – це дарунок лісу, але, водночас, вони є небезпечним продуктом харчування, який може призвести до отруєння, а іноді й до смерті.
■ Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполуки важких металів, які містяться в грибах.
■ Щороку сотні людей потрапляють до лікарень, ба навіть гинуть, через отруєння грибами. Гриб, яким труяться найчастіше, – бліда поганка, бо її плутають з печерицями чи сироїжками.
■ Бліда поганка настільки отруйна, що небезпеку становить навіть крихітна її часточка. Та не лише бліда поганка становить небезпеку. В українських лісах росте багато інших видів отруйних грибів.
■Збирайте лише добре відомі вам гриби.
■ Дотримуйтесь головного правила грибника: «не впевнений – не бери».
■ Будьте особливо уважними з пластинчастими грибами (пластинки на нижній частині шапинки гриба).
■ Краще збирайте трубчасті (шапинка таких грибів знизу нагадує губку).
■ Перед приготуванням грибів уважно їх передивіться та перевірте, чи не потрапив до кошика підозрілий гриб. Якщо потрапив – викиньте гриби з цього кошика, а сам кошик ретельно вимийте.
■ Не купуйте дикорослі гриби на стихійних ринках або з рук, не вживайте такі гриби в гостях.
■ Не збирайте гриби, що ростуть при дорозі, біля промислових об’єктів, у забруднених місцях – гриби всотують і накопичують шкідливі речовини.
■■ Як готувати та їсти гриби:
■ Гриби слід готувати не пізніше доби з моменту збору. Готуючи страви зі свіжих грибів, дотримуйтесь відповідної технології: промивайте гриби та термічно обробляйте.
■ Ніколи не застосовуйте „домашніх” методів визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок – вони помилкові.
■ Срібло темніє від взаємодії з амінокислотами, які є й у їстівних, і в отруйних грибах, а колір цибулі змінюється під впливом ферменту тирозинази, який також міститься в усіх грибах.
■ Доволі часто рекомендують перед споживанням грибів випити горілки. Мовляв, тоді токсини, якщо попадеться отруйний гриб, не будуть всмоктуватися в організм. Але це дуже погана порада, бо алкоголь лише прискорює всмоктування токсинів.
■■ Кому слід обмежити вживання грибів:
- діти;
- вагітні;
- літні люди;
- ослаблені люди;
- люди з проблемами травної системи.
■ Знання симптоматики отруєння грибами та першої допомоги при таких станах дозволить Вам у скрутну хвилину зарадити собі чи своїм рідним і близьким та навіть врятує життя.
■ Грибні токсини доволі розмаїті та діяти можуть по-різному: вражати травну систему, печінку, нирки, нервову систему тощо.
■ Перші симптоми отруєння виникають протягом декількох годин, але можуть з’явитись і через кілька діб або навіть тижнів, коли грибні токсини вразять внутрішні органи.
■ Блювання та діарея — найрозповсюдженіші ознаки отруєння, але далеко не найгірші.
■ Крім них бувають і такі симптоми:
- різкий біль у животі;
- головний біль;
- підвищення температури тіла;
- галюцинації;
- холодні руки та ноги (відтік крові від кінцівок);
- судоми;
- задуха;
- марення;
- зниження пульсу, запаморочення.
■■ Що робити при отруєнні:
- Негайно телефонуйте на номер 103 або 112. Повідомте:симптоми, причину отруєння, що вже робили для допомоги отруєному.
- Промийте шлунок чистою водою: випити 1-2 літри кип’яченої води (теплої), викликати блювання; повторювати процедуру 2-3 рази, доки замість блювоти не піде чиста вода.
- Прийміть сорбенти;
- Дотримуйтеся постільного режиму.
Також важливо зберегти залишки грибів або грибних страв — дослідження їх може допомогти з’ясувати причину отруєння та призначити правильне лікування.
Не займайтеся самолікуванням.
Лікар з загальної гігієни
Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Орест Глушко
16.08.2024
КОРОНАВІРУСНА ІНФЕКЦІЯ. ЗАХВОРЮВАНІСТЬ ЗРОСТАЄ
Минуло майже 4,5 року відколи в Україні зареєстрували перший випадок коронавірусної інфекції. За цей час у нас, як і в усьому світі, пандемія змінила свої риси. Проте захворювання нікуди не зникло і стало радше сезонним, подібно грипу.
Наразі в країні зростає захворюваність на коронавірусну інфекцію.
За липень в Україні 11 389 людей захворіли на COVID-19, 2 672 з них пройшли стаціонарне лікування у медзакладі.
На Івано-Франківщині з 5 по 11 серпня зареєстрували 220 нових випадків захворювання на COVID-19. Це — у шість разів більше, ніж з 29 липня по 4 серпня. Впродовж останніх двох тижнів зросла захворюваність і в населених пунктах колишнього Богородчанського та Тисменицького районів, реєструється по 20-30 випадків щотижня, коли в червні-липні реєструвались поодинокі випадки або й не реєструвались зовсім.
Про поширення нового субваріанту FLiRT у світі заявили у грудні 2023 року. Найбільше випадків виявили в Австралії.
Три випадки субваріанта коронавірусу FLiRT виявили в Україні. Два — у Києві та один — в Івано-Франківській області (Богородчанська ТГ). У кожного субваріанта є певні особливості, але загальні симптоми на початку захворювання такі ж як і за інших варіантів COVID-19: нежить, підвищена температура, кашель, головний біль, втома, болі в м’язах або тілі.
Єдиним дієвим та безпечним способом набути імунітет залишається вакцинація. Особливо вона рекомендована для груп ризику.
Щеплення проти COVID-19 залишаються безоплатними для кожного українця. Вакцинуватися можна через запис у свого сімейного лікаря або в пункті щеплень при медзакладах.
Наразі в Україні доступно понад 500 тисяч доз омікрон-специфічної вакцини проти COVID-19 (вакцина Comirnaty від Pfizer) для дорослих та понад 50 тисяч доз для дітей, вона є у всіх областях.
Оновлені рекомендації щодо щеплень проти СОVID-19 відповідають останнім світовим рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).
Відтак, схеми вакцинації для населення спрощуються: для більшості людей достатньо зробити одне щеплення проти СОVID-19. Для людей, які входять до групи ризику тяжкого перебігу COVID-19, передбачено введення більшої кількості доз — тобто ревакцинація через 6-12 місяців.
Також для лікарів та пацієнтів змінюється визначення етапів вакцинації. Одне щеплення (або два щеплення для окремих груп) — це первинна вакцинація. Всі наступні щеплення — ревакцинація проти COVID-19.
Ревакцинацію через 6-12 місяців рекомендовано робити лише людям із груп ризику:
- дорослим і дітям, які мають ослаблений імунітет чи супутні або важкі хронічні захворювання;
- вагітним;
- людям, старшим за 60 років;
- дорослим і дітям, які перебувають у групі ризику важкого перебігу та смерті внаслідок коронавірусної інфекції;
- представникам професійної групи ризику (наприклад, лікарі, вчителі, військові та ін.).
Для первинної вакцинації та ревакцинації може бути використана будь-яка з доступних в країні вакцин проти COVID-19. За наявності вибору вакцини рекомендовано надавати перевагу адаптованій під варіант Omicron.
Щоб залишатись здоровим, необхідно виконувати чотири прості правила:
- Вакцинація
- Фізична дистанція не менше 1,5 м від хворої людини
- Одягати маску
- Мити руки
Лікар-епідеміолог
Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Світлана ГАВРИЛКО
09.08.2024
В УКРАЇНІ СТАРТУВАЛА КАМПАНІЯ ВАКЦИНАЦІЇ ПРОТИ ТРЬОХ НЕБЕЗПЕЧНИХ ХВОРОБ
Міністерство охорони здоров’я, Центр громадського здоров’я та обласні центри контролю і профілактики хвороб, за підтримки ВООЗ та ЮНІСЕФ, розпочали з 1 серпня додаткові заходи з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правцю серед груп населення, які пропустили планові щеплення в попередні роки. Кампанія триватиме до кінця року.
Глобальна ціль МОЗ — вакцинувати 80% українців, задля створення колективного імунітету, щоб запобігти спалахам інфекційних хвороб та епідеміям.
Фактично заклади охорони здоров’я спланували і розпочали кампанію вже з середини липня.
Стан охоплення щепленнями проти кашлюка, дифтерії, правця в Україні у 2023 році був у межах 70-83 % (по області 50-74 %), найнижчий відсоток – виконання щеплень проти дифтерії і правця дорослому населенню – 52% (по області – 32,5%). За 6 міс 2024 року в області невисокі відсотки виконання запланованих щеплень проти кашлюка, дифтерії, правця: 13,4-42,2.
В Україні за 5 місяців 2024 року зареєстровано 3805 випадків кашлюку — це у 31 раз більше, ніж за аналогічний період минулого року. За 2022 рік – 5 місяців 2024 року зареєстровано чотири випадки дифтерії, тоді як у 2020–2021 рр. не було зафіксовано жодного. З початку повномасштабного вторгнення зареєстровано 22 випадки правцю.
Вакцинація — єдиний спосіб захистити себе від цих небезпечних інфекційних хвороб у будь-якому віці. Ефективність щеплення від дифтерії та правцю становить 95-100%.
В Україні забезпечено безперервне постачання вакцин в регіони і до кожного закладу охорони здоров’я. Транспортування, зберігання та використання вакцин на всіх рівнях здійснюється з дотриманням вимог «холодового ланцюга».
Вакцинопрофілактика – одне з найбільших досягнень людства і найнадійніший спосіб попередження багатьох інфекційних хвороб.
Закликаємо до співпраці у забезпеченні кампанії додаткової вакцинації органи місцевої влади та активних громадян, які розуміють вакцинацію як благо для людства.
Батьки! Попіклуйтесь про безпеку і здоров’я своїх дітей і перевірте свій вакцинальний статус.
Чим небезпечні кашлюк, дифтерія та правець?
Кашлюк — це гостра бактеріальна інфекційна хвороба дихальних шляхів. Характеризується важкими нападами кашлю, які можуть тривати кілька тижнів або навіть місяців. Поширюється повітряно-крапельним шляхом при кашлі або чханні інфікованої людини. Хворіють здебільшого діти та підлітки, проте захворіти можуть і дорослі. Найнебезпечніший кашлюк — для немовлят, у яких він може викликати тимчасову зупинку дихання (апное), і загалом у новонароджених і немовлят хвороба має високий ризик ускладнень та смерті. У 2024 році в Україні від кашлюку померло двоє дітей віком до 1 року.
Дифтерія — гостра інфекційна хвороба, яка вражає переважно слизові оболонки верхніх дихальних шляхів та шкіру, утворюючи характерні плівки, які можуть викликати серйозні ускладнення. Бактерія потрапляє в організм людини в дихальні шляхи, де починає виділяти токсин, який потрапляє у кров і вражає різні органи, найчастіше — серце, нервову систему та нирки. Навіть попри своєчасне лікування близько 20 % невакцинованих хворих помирають.
Так, у 2023 році було зареєстровано смерть 73-річної жінки від дифтерії на Київщині. Хвора була госпіталізовано до лікарні, проте її життя не вдалось врятувати через довготривале самолікування й ускладнення, що виникли внаслідок хвороби. Також з’ясовано, що померла не була вакцинована проти дифтерії.
Правець — гостра інфекційна хвороба, спричинена бактерією, яка виділяє потужний токсин, вражає нервову систему і призводить до сильних болючих м’язових спазмів (судом). Захворіти на правець можна, якщо збудник потрапить через пошкодження шкіри: рани, порізи, опіки, укуси тварин, травмування гострими предметами, уламками деревини. Наприклад, дитина може інфікуватися, поранившись цвяхом, який забруднений грунтом. Смертність від правцю досягає 25–80 % (використано матеріали з сайту ЦГЗ).
Завідувач відділення епіднагляду та профілактики інфекційних хвороб
Богородчанського відділу Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Глушко Надія
24.07.2024
28 ЛИПНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ВІРУСНИМИ ГЕПАТИТАМИ
Гасло цього дня в 2024 році – Гепатити не чекають. Адже ця хвороба може призводити до серйозних уражень печінки. Всього існує 5 видів гепатитів – А,В,С, D, E.
Наскільки це актуально, фахівці Богородчанського відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХМОЗ» пересвідчились у 2024 році на прикладі жителів Солотвинської територіальної громади Івано-Франківського району.
В поточному році, починаючи з лютого, на території Солотвинської громади склалась неблагополучна ситуація з гепатиту А.
Захворіло більше сотні жителів громади, більшість з яких – діти.
Тому дуже важливо бути обізнаними про дану хворобу, щоб захистити рідних і не захворіти самому.
Що треба знати про гепатит А?
Гепатит А, HAV також відомий як хвороба Боткіна, – це захворювання печінки, спричинене вірусом. На відміну від гепатитів В і С, гепатит А не викликає хронічних уражень печінки і рідко призводить до смерті.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) майже всі люди, інфіковані гепатитом А, повністю одужують і набувають пожиттєвий імунітет до хвороби.
Передача гепатиту А відбувається переважно фекально-оральним шляхом. Людина може заразитися через їжу або воду, забруднені фекаліями інфікованої особи. За даними ВООЗ, спалахи хвороби,коли інфікування відбувалось через воду,фіксуються нечасто.
У домашніх умовах гепатит А часто передається через брудні руки, коли інфікована особа готує їжу для всієї родини.
Тому гепатит А ще називають хворобою брудних рук.
Вірус також може передаватися при тісному фізичному контакті з інфікованою людиною.
Симптоми гепатиту А можуть варіювати від легких до важких. Найпоширеніші симптоми включають:
- підвищену температуру,
- слабкість,
- відсутність апетиту,
- діарею,
- блювоту,
- дискомфорт у животі,
- темну сечу,
- жовтяницю (пожовтіння шкіри та білків очей).
Варто зазначити, що не завжди проявляються абсолютно усі симптоми, вказані вище. Наприклад, у інфікованої людини може бути нормальна температура тіла або звичний колір сечі.
Симптоми гепатиту А частіше проявляються у дорослих, ніж у дітей. У дітей до 6 років симптоми часто відсутні, і жовтяниця розвивається лише у 10% випадків. У дорослих симптоми проявляються у більш складній формі, і жовтяниця виникає у 70% випадків.
Важкі форми хвороби та летальні наслідки найчастіше фіксуються у осіб старше 65 років.
Час від зараження до проявів хвороби (інкубаційний період) триває в середньому 28-35 днів, а може – від 7 до 50 днів!
Гепатит А: хто в зоні ризику
За даними ВООЗ, гепатит А найчастіше вражає дітей раннього віку, хоча захворіти може кожен.
Основні фактори ризику включають погані санітарні умови, відсутність чистої води, вживання рекреаційних наркотиків, проживання з інфікованою людиною, сексуальні контакти з особами, що мають гостру форму гепатиту А, та поїздки в регіони з високою епідемічністю.
Профілактика гепатиту А
Оскільки гепатит А найчастіше передається фекально-оральним шляхом, дотримання санітарних норм є ключовим засобом профілактики.
Профілактика гепатиту А включає:
- Правила особистої гігієни:
- Мийте руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету.
- Споживання кип’яченої води:
- Кип’ятіть воду перед вживанням протягом 10 хвилин, а потім дайте їй відстоятися.
- Чисті фрукти і овочі:
- Ретельно мийте овочі та фрукти перед вживанням.
- Відмова від самолікування:
- Лише лікар може підтвердити діагноз гепатиту А та надати рекомендації щодо лікування.
Для тих, хто контактував з хворими: обстеження, які ви пройдете, свідчать про ваш стан на той момент. Хвороба може проявитися в наступний період (впродовж 35 днів від останнього контакту з хворим). Це важливо пам’ятати! Рекомендується залишатися вдома, обмежити контакти з іншими, уникати подорожей та виїздів на заробітки.
Наразі також існує вакцина, яка може надати додатковий захист від гепатиту А.
В Україні зареєстровані вакцини Хаврикс (для дітей і дорослих) та Твінрикс (від гепатиту А і В).
Вакцинація від гепатиту А є рекомендованою в ендемічних зонах, а також особам із підвищеним ризиком інфікування ВГА:
- для персоналу установ громадського харчування та підприємств харчової промисловості;
- військовослужбовців, співробітників МВС та ДСНС України, персоналу служб спеціального призначення (оперативні служби);
- персоналу з обслуговування водоочисних споруд, водопровідних мереж, з обслуговування каналізаційних систем та каналізаційних очисних споруд;
- особам, які подорожують до регіонів з високою ендемічністю щодо гепатиту А;
- особам, які спілкувалися з хворим на гепатит А в осередках інфекції
- особам із хронічними захворюваннями печінки; особам із порушенням згортання крові;
- особам, які мають високий ризик розвитку ускладнень при інфікуванні ВГА;
- усім особам, які бажають мати імунітет до HAV.
Дотримуйтеся рекомендацій лікарів!
Бережіть своє здоров’я і здоров’я своїх рідних!
Богородчанський відділ
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
17.07.2024
Холера належить до найдавніших хвороб людини (з часів походів О.Македонського). В Європі вона «оселилась» в XVIII столітті. А з XIX століття розповсюдження холери набуває характер пандемій.
З 1961р. почалась чергова, сьома, пандемія холери, в якій було залучено більше 180 країн та офіційно зареєстровано близько 9 мільйонів захворілих. Ендемічні осередки розташовуються в Африці, Південній Америці, Індії та Південно-Східній Азії.
Остання пандемія продовжується в теперішній час і є наймасштабнішою та довготривалішою у порівнянні з попередніми.
За оцінками, від 1,3 до 4 мільйонів людей у всьому світі щороку хворіють на холеру, і від неї помирає від 21000 до 143000 людей.
В Україні періодично реєструються спалахи холери. Останні реєструвались у 2011 та 2018 роках. Крім того, в Україні спостерігається «укорінення» холерного вібріону. Його виділяють як з об’єктів навколишнього середовища (стічна, морська, річна вода), так і від хворих на гострі кишкові інфекції. Існує і здорове вібріоносійство серед населення.
Зазначене дозволяє оцінити ситуацію щодо холери в Україні як нестабільну. Війна РФ проти нашої країни призвела до зростання ризиків тяжких епідемічних ускладнень внаслідок руйнування комунальної, медичної служби, служби протиепідемічного захисту тощо. Негативні тенденції структури та рівнів інфекційної захворюваності визначаються ступенем порушення забезпечення населення безпечною водою, харчовими продуктами, умовами проживання, доступом до гігієни та санітарії, санітарною очисткою і каналізуванням населених пунктів, загрозами занесення патогенних мікроорганізмів з інших територій при передислокації військ, а також внутрішньо переміщеними особами.
На сьогодні одним із епідемічних ризиків є поширення холери на території України, додатковим чинником якого стають екологічні зміни, які пов’язані із збільшення водокористування населенням та підвищенням температури повітря.
Загальна сприйнятливість до холери, простота інфікування, тяжкий, швидко прогресуючий перебіг з високою летальністю при відсутності своєчасної допомоги, відсутність стійкого імунітету після перенесеної хвороби, великі затрати на локалізацію та ліквідацію осередка холери, ізоляції та лікування хворих і контактних – все це пояснює той факт, що холеру віднесено до хворіб, які мають міжнародне значення.
Холера не знає кордонів, а тому в боротьбі з цією грізною хворобою при виникненні осередка в будь-якій країні включається уся світова спільнота.
Холера- це гостра діарей на інфекція, що виникає при вживанні харчових продуктів або води, заражених бактерієюVibriocholerae О1 або О139.
Холера передається фекально-оральним шляхом від людини до людини, частіше при вживанні забрудненої води, овочів, фруктів, при купанні, а також через їжу і при побутових контактах. Без належного лікування хвороба може призвести до смерті.
Інкубаційний період триває від кількох годин до 5 днів. Хвороба, зазвичай, починається гостро і призводить до різкого зневоднення організму.
Джерелом збудника інфекції є людина – хворий або носій вібріонів.
Холерний вібріон може зберігати життєздатність у воді протягом тривалого часу, у харчових продуктах при кімнатній температурі протягом 2-5 днів, на поверхні плодів і овочів в умовах сонячного освітлення упродовж 8 годин, при низьких температурах та у морській воді — 2 тижнів і більше, у кишечнику окремих річкових та морських тварин — декількох місяців.
Під час кип’ятіння холерний вібріон гине протягом хвилини, є малостійким до висушування, до прямого сонячного опромінення, він є надзвичайно чутливим до дії звичайних дезінфектантів.
Першими симптомами холери є діарея, блювота та болі у животі.
Характерні симптоми холери:
- частий, до 10 і більше разів на добу, пронос. При цьому людина втрачає багато рідини – до 20 літрів на добу. У результаті втрати рідини відбувається згущення крові і зневодненняорганізму;
- через втрату з рідиною мікроелементів з’являються м’язові судоми, частіше за все – починаючи з литкових м’язів;
- загострення рис обличчя, очі западають, синіють губи та вушні раковини;
- холодна шкіра (холера – одна з небагатьохінфекцій, що супроводжуються нормальною або навіть зниженою температурою тіла);
- шкіра втрачає пружність, збирається в складки і дуже довго розправляється, а шкіра стоп і рук стає зморшкуватою (так звані «руки прачки»);
- задишка, різка слабкість.
При ранній діагностиці та правильному лікуванні холера виліковна.
Щоб уникнути захворювання, необхідно дотримуватисьпростих правил:
- не купувати продукти харчування, зокрема – рибу, у місцях стихійної торгівлі;
- не купатися і не ловити рибу у забруднених водоймах;
- дотримуватися особистої гігієни, ретельно мити руки перед тим, як споживати чи готувати їжу, після відвідування туалету;
- використовувати чисту воду;
- мити овочі і фрукти перед вживанням;
- ретельно готувати їжу, проварювати чи просмажувати продукти харчування перед вживанням. Кип’ятіння вбиває холерні вібріони вже через 1 хвилину.
Невидимі мікроорганізми шукають можливості вижити і зберегти себе як вид, атакуючи людину, але ми знаємо як з ними боротись – вакцинація, особиста гігієна, безпечна питна вода, якісні продукти харчування, загартовування, медичні огляди, дезінфекція, здоровий спосіб життя!
Лікар-епідеміолог
відділення епіднагляду та профілактик
інфекційних хвороб
Богородчанського відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Світлана Гаврилко
ПЕСТИЦИДИ. ЇХ ВПЛИВ НА ОРГАНІЗМ
Весною та влітку, коли на городі чи в теплицях починає дозрівати перший урожай овочів, особливу увагу потрібно звертати на наявність в них пестицидів, нітратів та нітритів. Ці хімічні речовини використовуються для боротьби зі шкідниками, хворобами рослин, та для їх підживлення. Періодично фермерами та приватними власниками, які реалізують овочеву продукцію, проводяться повторні обробки пестицидами, залишки яких накопичуються в плодах у ще більших концентраціях.
Тому, влітку та восени, коли на ринках з’являється різнобарв’я овочів та фруктів, потрібно ретельніше ставитися до вибору та споживання цих необхідних для організму продуктів харчування.
Пестициди – це отруйні хімічні речовини (отрутохімікати), призначені для обробки сільськогосподарських насаджень. Застосовують пестициди з метою захисту від комах – шкідників, різних хвороб культур, бур’янів, гризунів. Мета застосування отрутохімікатів у сільському господарств – це збереження врожаю культурних рослин.
Окрім позитивного впливу на врожайність отрутохімікати мають політропну дію на організм людини, яка з ними контактує.
Особливості впливу і характер токсичної дії залежить від хімічної природи та фізико-хімічних властивостей (дисперсність, температура кипіння і випаровування та ін.), а також індивідуальних властивостей організму, шляхів надходження в організм і його розчинності в організмі.
Пестициди можуть надходити в організм через їжу — фрукти та овочі, накопичуються у тканинах риб та інших тварин, яких ми їмо, через забруднену питну воду або повітря, яким ми дихаємо.
За хімічним складом пестициди поділяються на хлорорганічні, фосфорорганічні, металовмісні, оловоорганічні пестициди. Важливо, що період напіввиведення одних пестицидів (фосфорорганічних) становить приблизно 20 днів, інших (хлорорганічних речовин) – це десятки років.
Харчові продукти, які містять залишки пестицидів, не втрачають їх навіть після кулінарної обробки. Оскільки пестициди нерозчинні у воді та добре розчинні в органічних сполуках (в тому числі жирах), отрутохімікати добре проникають через шлунково-кишкових тракт, дихальну систему, шкіру та слизові оболонки.
Наявність пестицидів у продуктах харчування або їх потрапляння в організм іншими шляхами призводять до гострих отруєнь.
Основними симптомами отруєння є: головний біль, загальна слабість, відсутність апетиту, розлад сну, запаморочення. Симптоми отруєння залежать від способу попадання в організм:
– при потраплянні через дихальні шляхи спостерігається утруднення дихання, потім ураження центральної нервової системи;
– при проникненні через шкіру, пестициди в місці надходження викликають м’язові фібриляції;
– при надходженні з продуктами харчування – спазми кишечника, нудоту, блювоту, діарею.
Повна клінічна картина отруєння являє собою загальне занепокоєння, головний біль, задишку. Більш важкі випадки отруєння призводять до сильних судом і паралічу. Гострі отруєння супроводжуються підвищенням температури тіла до 40 градусів і навіть вище. Постраждалі можуть відчувати сильний головний біль, спрагу, дзвін у вухах, марення, виникає почервоніння шкіри, можливе настання коми.
Постійні надходження пестицидів в організм людини супроводжуються різким зниженням маси тіла, слуху, розвитком катаракти, алергічних реакцій.
Наявність пестицидів у продуктах харчування масового вжитку, таких як молоко, хліб, овочі і фрукти особливо небезпечні для дітей і людей похилого віку. Деякі види пестицидів можуть міститися в молоці тварин.
Наслідки наявності пестицидів у продуктах харчування та воді при тривалому надходженні в організм людини, навіть у незначних дозах, призводять до загального ослаблення імунної системи.
У домашніх умовах знизити надходження пестицидів в організм можливо. Дуже важливо будь-які овочі і фрукти, куплені в магазині, добре промивати в проточній воді або на 10-15 хвилин замочувати в холодній воді.
Садівникам і городникам, по можливості, зменшити використання пестицидів для обробки своїх угідь. Урожай можна зберегти, але чи можна його буде вживати в їжу?
У наш час люди все більше починають замислюватися над своїм здоров’ям і тому тепер стає негативним ставлення більшості населення до “хімізованої” сільськогосподарської продукції. Тому є популярними екологічно чисті (“зелені”) продукти, які вирощуються без інтенсифікаторів чи засобів хімічного захисту та сприймаються споживачем як безпечні для здоров’я.
Отруєння осіб, які безпосередньо працюють з пестицидами, відносять до побутових. Значна частина їх пов’язана з недбалим зберіганням препаратів. Дуже небезпечно використовувати тару з-під пестицидів як ємність для харчових продуктів.
Непоодинокі випадки отруєння трапляються при невмілому застосуванні пестицидів для боротьби з комахами та гризунами.
Для попередження отруєнь та забезпечення безпеки під час використання пестицидів необхідно:
- застосовувати лише препарати, дозволені для використання на території України у поточному році;
- суворо дотримуватися всіх регламентів застосування препаратів, і насамперед норми витрати, термінів обробок, термінів очікування;
- дотримуватися термінів виходу на оброблені ділянки для ручних та механізованих робіт;
- регулярно здійснювати контроль за вмістом залишкових кількостей пестицидів у продуктах харчування, воді, повітрі та ґрунті;
Якщо Ви піклуєтесь про своє здоров’я і хочете перевірити наявність пестицидів чи нітратів в овочевій продукції, просимо звертатися до Богородчанського відділу ДУ “Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ” за адресою :
(селище Богородчани, вул. Петраша,8) для проведення лабораторних досліджень , або іншої акредитованої лабораторії.
Лікар із загальної гігієни
Богородчанського відділу
ДУ “Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ”
Левицький Богдан