13.06.2025
З ЧЕРВНЯ ДО ЖОВТНЯ – ПОСИЛЕНИЙ ЕПІДНАГЛЯД ЗА ХОЛЕРОЮ
В Україні посилено епіднагляд за холерою. Пацієнтів з гострими кишковими інфекціями будуть додатково обстежувати.
«Кожен випадок гострої кишкової інфекції з тяжким перебігом підлягає окремому лабораторному дослідженню, особливо у літній сезон. У кожній області Центри контролю та профілактики хвороб відпрацювали комплексні та оперативні плани реагування та діагностики підозр, підготували оперативні протиепідемічні групи швидкого реагування та транспортування захворілих. На рівні областей визначені медзаклади для госпіталізації пацієнтів з підозрою на холеру, які тримають «незнижувальний запас» лікарських засобів — антибіотиків, регідратаційних розчинів, дезінфектантів. Така система дозволяє своєчасно виявити випадки підозри на холеру та, в разі загрози, локалізувати спалах», — повідомляє заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.
Як зазначають у МОЗ, упродовж року в Україні проводиться безперервний епідеміологічний нагляд за холерою. А з червня до жовтня, спеціалісти посилюють епіднагляд. Зокрема, під час посиленого спостереження за холерою пацієнти з важким перебігом гострих кишкових інфекцій при зверненні за медичною допомогою, будуть додатково обстежені. Лабораторні дослідження біоматеріалу на холеру проводитимуть, щоб запобігти поширенню захворювання в літній сезон.
Також, в цей період фахівці ЦКПХ проводять дослідження зразків довкілля: моніторинг проб води, стічних вод, прісної та морської води. Минулого року за цей період фахівці обстежили 13 238 людей із гострою кишковою інфекцією, спалахів холери не виявили. Щодо моніторингу води зі стічних вод, прісної та морської води: за період епідемічного сезону 2024 фахівці провели 9 949 досліджень таких проб. Спалахів холери не зафіксували.
Нагадуємо: холера — це гостра діарейна інфекція, що виникає після вживання харчових продуктів або води, заражених бактерією Vibrio cholerae О1 або О139. Холера передається фекально-оральним шляхом від людини до людини, частіше у разі вживання забрудненої води, овочів, фруктів, під час купання у відкритих водоймах, а також через їжу і побутові контакти. Без належного лікування холера може призвести до зневоднення та смерті.
Богородчанський відділ ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» забезпечує відбір проб води з відкритих водойм з метою дослідження на наявність збудника холери. Визначені 5 точок відбору у 4-х територіальних громадах з річок Бистриця Солотвинська та Ворона. У 2024 році з червня по жовтень досліджено 35 проб води, у червні 2025 року – 4 проби, збудника холери не виявлено.
(У статті використано матеріали з сайту МОЗ України)
Лікар-епідеміолог відділу епіднагляду
та профілактики інфекційних хвороб
Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Глушко Надія
03.06.2025
За 4 місяці 2025 року в Івано-Франківській області зареєстровано 100 випадків кору, з них 64 – серед дітей 0-17 років (за І квартал року було 38 захворілих/17 дітей). Найбільше випадків захворювання у Івано-Франківському та Надвірнянському районах. Аналіз випадків кору свідчить, що понад 60 відсотків захворілих не були вакциновані проти кору або немає даних про їх щеплення.
Загалом в Україні, за даними Центру громадського здоров’я впродовж січня-березня захворіло на кір 472 особи у 12 областях, з них 330 – у сусідніх Чернівецькій та Закарпатській областях, а вже у квітні було зареєстровано 246 випадків.
Захворюваність на кір продовжує зростати, фіксуються спалахи в організованих колективах, у сім’ях.
Що варто знати про кір
Кір — це гостре вірусне високозаразне інфекційне захворювання, яке характеризується підвищенням температури тіла, загальною інтоксикацією, ураженням слизових оболонок дихальних шляхів, очей та появою специфічного плямисто-папульозного висипу на шкірі.
Ця вірусна інфекція може спричинити тяжкі ускладнення та навіть призвести до летальних наслідків.
Найпоширеніші ускладнення кору – гострий середній отит (запалення вух), бронхопневмонія, ларінготрахеобронхіт, діарея.
Пневмонія (запалення легень) виникає в 1 з 20 дітей, хворих на кір. Це найчастіша причина смерті в маленьких дітей, що захворіли.
Приблизно у 1 на 1000 хворих виникає енцефаліт (запалення мозку), який може спричинити судоми, глухоту чи розумову відсталість.
1-3 дитини з 1000 захворілих на кір помирає від респіраторних та неврологічних ускладнень хвороби.
Одне з ускладнень кору – рідкісних і невиліковних – підгострий склерозуючий паненцефаліт. Це дегенеративне захворювання центральної нервової системи, що розвивається через 7-10 років після перенесеного кору. Хворий поступово втрачає інтелектуальні та поведінкові навички; розвиваються судоми.
Основні шляхи зараження кором:
- При кашлі, чиханні або розмові з хворою людиною.
- При перебуванні в одному приміщенні з хворим на кір (вірус може зберігатися в повітрі до 2 годин після того, як інфікована людина покинула приміщення).
Клінічна картина кору має кілька характерних періодів:
- Інкубаційний період (7-14 днів). На цьому етапі симптоми відсутні, але вірус активно розмножується в організмі.
- Продромальний період (катаральний, 3-4 дні). На цій стадії з’являються перші ознаки, які часто нагадують застуду або грип (різке підвищення температури тіла до 38-39°c, загальна слабкість і нездужання, нежить із рясними виділеннями, сухий, нав’язливий кашель, кон’юнктивіт (почервоніння очей, сльозотеча, світлобоязнь).
Ключовою діагностичною ознакою на цьому етапі є поява плям Бельського-Філатова-Копліка — маленьких білуватих цяток на слизовій оболонці щік, які нагадують крупинки манної крупи на червоному тлі. Ці плями з’являються за 2-3 дні до висипу і є симптомом, притаманним тільки цій хворобі.
- Період висипання (4-5 днів). Характеризується новою хвилею підвищення температури (до 39-40°C), посиленням катаральних явищ (кашель, нежить), появою характерного висипу, який має чітку етапність:-першого дня — за вухами, на обличчі та шиї;-другого дня — на тулубі та руках; – третього дня — на ногах і стопах.
- Період пігментації (з 4-5 дня висипу). Висип поступово темніє, стає коричневим і згодом зникає в тому ж порядку, в якому з’явився. Температура нормалізується, загальний стан покращується.
Важливо знати, що хворий на кір стає заразним уже в останні 1-2 дні інкубаційного періоду, коли видимі симптоми ще відсутні. Максимально заразним пацієнт залишається перші 4 дні після появи висипу.
У дорослих кір часто протікає важче, ніж у дітей. Висип може бути більш рясним, а катаральні явища та загальна інтоксикація — вираженішими. Частіше розвиваються ускладнення, особливо з боку дихальної системи.
На даний момент не існує специфічного противірусного лікування, спрямованого безпосередньо на збудника кору. Терапія переважно симптоматична та підтримуюча.
Єдиною ефективною профілактикою кору є вакцинація.
В Україні, як і в більшості країн світу, використовується комплексна вакцина КПК, яка також захищає від краснухи та епідемічного паротиту (“свинки”). Для оптимального захисту необхідно отримати 2 дози вакцини, які забезпечують надійний захист від кору.
Згідно з Національним календарем щеплень діти отримують щеплення за бюджетні кошти в 12 місяців та 6 років.
Ефективність вакцини КПК: після 1-ї дози формується імунітет у 95% вакцинованих; після 2-ї дози захищеними є близько 99% людей.
Пам’ятайте: профілактика завжди краща за лікування, особливо коли йдеться про вакцинокеровані інфекції, такі як кір.
Лікар-епідеміолог відділу епіднагляду та профілактики інфекційних хвороб
Богородчанського відділу Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Надія Глушко
30.05.2025
31 ТРАВНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БЕЗ ТЮТЮНУ
Нікотинова залежність – серйозна небезпека для здоров’я, так як, перш за все, знижується опірність організму курця до нових захворювань і ускладнюється перебіг вже наявних хвороб.
Інформацію про шкоду куріння переконливо демонструє той факт, що в тютюновому димі присутні більше 7000 хімічних речовин, з яких близько 250 є токсичними, мутагенними, а понад 69 – канцерогенними. Найбільшу небезпеку представляють смоли, нікотин, формальдегіди, важкі метали, що входять до складу тютюнового диму.
В організмі людини немає жодного органу або системи, які б не зазнавали руйнівного впливу від тютюнового диму і його складових речовин.
За даними ВООЗ, у всьому світі куріння є причиною 90% смертей від раку легенів, 75% – від хронічного бронхіту, який, за статистикою, виникає у 88% курців.
Рак легенів – важка онкологія, характеризується надзвичайно високою летальністю. Смертність від нього підвищується прямо пропорційно числу щоденно викурених сигарет. Не є винятком виникнення ракових пухлин нижньої губи, порожнини рота, гортані, бронхів.
Куріння також є причиною 25% смертей від ішемічної хвороби серця. Серце курця страждає в результаті спазму судин, порушується їх структура через негативний вплив смол, утворюються атеросклеротичні бляшки, що призводить до високого ризику тромбоутворення і закупорки судин. Такі порушення призводять до виникнення серйозних захворювань серцево-судинної системи (ішемічна хвороба серця, інфаркт, інсульт, атеросклероз) і у курців вони зустрічаються значно частіше.
Особливо вражається організм жінки, яка палить в період вагітності і грудного вигодовування – високий ризик самовільних абортів, передчасних пологів, народження дітей з вродженими аномаліями , з низькою масою тіла, відставання дитини після народження у фізичному і розумовому розвитку .
Доведено, що куріння сприяє прискореному біологічному старінню – функціональні показники організму не відповідають віку – можуть порушуватися функції зору і слуху, опорно-рухового апарату. Також нікотин негативно впливає на зовнішність – погіршується стан шкіри, зубів, волосся.
Безпечного рівня впливу тютюнового диму не існує! Вдихання вторинного тютюнового диму (пасивне куріння) завдає такої ж шкоди здоров’ю, як і безпосереднє вживання тютюну в будь-якій формі. Останні декілька років вейпи та електронні сигарети стають все більш популярними серед підлітків. Виробники електронних сигарет та вейпів запевняють, що вони є цілком безпечною альтернативою звичайному тютюнопалінню. Але це далеко не так!
Вейпінг – це процес вдихання та видихання аерозолю, який часто називають парою, що виробляється електронною сигаретою чи подібним пристроєм. Пар зазвичай містить нікотин, ароматизатори та інші хімічні речовини.
Рідкий нікотин, який використовується в електронних пристроях, викликає сильну залежність і може призвести до отруєння нікотином, особливо у підлітків.
Варто зазначити, що вейпінг пов’язують із підвищеним ризиком розвитку певних типів раку, включаючи рак легенів, рак горла та рак ротової порожнини.
Якщо, наприклад, прихильники звичайних сигарет можуть контролювати кількість цигарок і викурювати одну за годину чи менше, то з електронною сигаретою треба чітко контролювати час, бо можна викурити значно більшу дозу нікотину, ніж зі звичайною сигаретою.
В Україні з 11 липня 2022 року набули чинності норми антитютюнового Закону 1978–IX, який підсилив уже наявні обмеження в бездимному законодавстві. Зокрема, Закон розширив перелік місць, де не можна курити, а також визначив, що відтепер там заборонено вживати не лише кальяни, тютюнові вироби та електронні сигарети, а й сигарети для нагрівання (ТВЕНи) разом із пристроями для нагрівання тютюну.
Як виявило опитування, українське суспільство очікувало на такі законодавчі зміни.
Проте головне — зміни відбулися не лише в нормативних документах, а й у свідомості молоді та дітей. Вживання тютюну вже не толерується суспільством так, як раніше, і юний українець, спостерігаючи все менше курців у громадських місцях, відповідно, має меншу спокусу спробувати сигарету або ТВЕН.
Пам’ятайте, куріння тютюну (як звичайних чи електронних сигарет, так і кальяну) викликає психологічну і фізичну залежність і призводить до непоправних негативних наслідків для організму.
Робити здоровий вибір-це не тільки відмова від шкідливих звичок,а й розуміння того, чому це важливо. Усвідомлення шкоди тютюну є дієвою мотивацією, що допомагає подолати тягу!
Відмовтеся від куріння раз і назавжди, і Ви збережете своє здоров’я, здоров’я своїх дітей і оточуючих!
Закликаємо всіх до відповідального ставлення до свого здоров’я! Адже турбота про здоров’я — і своє, і людей навколо — внесок у перемогу, який доступний для кожного з нас!
Завідувач відділу епідеміологічного нагляду
та профілактики неінфекційних хвороб
Богородчанського відділу
ДУ “Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ”
Лілія КОНЦУР
08.05.2025
ВИПАЛЮВАННЯ ТРАВИ – НЕБЕЗПЕКА ДЛЯ ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ
З настанням теплих весняних днів, коли починає оновлюватися природа, громадяни часто намагаються навести лад на своїх подвір´ях та присадибних ділянках. Перше, за що вони беруться – спалювання сухостою і опалого листя, не задумуючись над тим, яку небезпеку несе таке “прибирання”.
Спалювання сухої трави і опалого листя не тільки завдає величезної шкоди довкіллю і здоров´ю людей, але і призводить до некерованих надзвичайних ситуацій, адже полум’я може перекинутися на ліси та населені пункти, що в свою чергу завдасть неймовірних збитків: матеріальних, екологічних та гуманітарних.
На превеликий жаль, такі факти непоодинокі.
Потрібно пам’ятати, що під час спалювання сухостою у повітря вивільняються такі небезпечні та канцерогенні речовини, як: сполуки свинцю, ртуті, що викликають подразнення та опіки дихальних шляхів, підвищення рівня цукру в крові, діють на вуглеводневий обмін, спричинюють головний біль, втомлюваність, знижують імунітет, посилюють негативний перебіг хронічних захворювань, нерідко стають причиною виникнення онкологічних захворювань.
З димом вивільняється діоксин – темна, густа і дуже їдка речовина, яка подразнює очі, має неприємний запах і викликає алергію.
При тлінні трави і листя виділяється бензпірен, який спричинює висипання на шкірі, бронхіт.
У сільській місцевості ситуація погіршується ще й тим, що при горінні в повітря вивільняються токсичні гербіциди, пестициди та інші сполуки, які вносилися на присадибні ділянки для захисту рослин та знищення шкідників.
Постійно подразнювальний димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатний протистояти мікробам. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти.
Дим від вогнищ може утворювати смог і надовго зависати у повітрі на великих територіях. У цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення частоти ДТП, аварій і травматизму людей.
Окрім безпосередньої загрози людському здоров´ю, спалювання сухостою призводить до екологічної катастрофи. Руйнується грунтовий покрив, знищується коріння і насіння трав´янистих рослин, гинуть тварини та ґрунтоутворюючі мікроорганізми.
На місці підпалу нормальне життя живих організмів відновлюється через 5-6 років, але дуже часто не відновлюється ніколи.
Отже, наступного разу, коли надумаєте спалити сухостій, подумайте про те, скільки шкоди ви завдаєте собі і своєму оточенню, перетворюючи повітря навколо себе в отруту, родючі грунти – на попелище, додаючи при цьому роботи пожежникам.
Підпал сухої трави – це диверсія, що відволікає рятувальників та працює на користь ворога!
Професіонал з дослідження
факторів навколишнього середовища
Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ “Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ”
Ольга Остапишин
07.05.2025
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, тютюн вбиває майже половину тих, хто курить. Щороку внаслідок куріння помирає майже 7 мільйонів людей у всьому світі. Понад 6 мільйонів із них – це курці або колишні курці, а 890 тисяч – люди, які є пасивними курцями.
Сигаретний дим, який заповнює закриті приміщення, містить більше 4000 хімічних речовин, з яких, принаймні, 250 – шкідливі, а понад 50 викликають рак. Уже з першого дня відмови від сигарет ваш організм почне відновлюватися, а ризики виникнення хвороб, асоційованих з курінням, зменшуватися.
Наведемо кілька позитивних моментів внаслідок відмови від куріння. Подолавши погану звичку, ви зможете:
Уникнути небезпечних хвороб
Куріння може спровокувати астму та хвороби дихальних шляхів, коронарну хворобу серця, інфаркт, інсульт, захворювання судин, аневризму аорти.
Куріння також може стати причиною онкологічних захворювань. Пухлини, що з’являються внаслідок куріння, найчастіше уражають ротову порожнину, гортань, стравохід, трахею, бронхи, легені, шлунок, підшлункову залозу, нирки, товсту кишку, сечовий міхур, шийку матки та спинний мозок.
Внаслідок куріння також може розвинутись остеопороз, катаракта та сліпота, парадонтози.
Куріння також може стати причиною безпліддя та імпотенції.
Уже з першого дня відмови від сигарет ваш організм почне відновлюватися, а ризики виникнення хвороб, асоційованих з курінням, зменшуватися. Протягом 2-х років у вас значно зменшиться ризик ішемічної хвороби серця. А через 15 років ризик серцево-судинних захворювань знизиться до рівня некурця. Тому що раніше ви відмовитесь від куріння, то краще.
Зберегти кошти
Людина, яка викурює пачку сигарет щодня, щороку витрачає понад 8 тис грн. Тож відмова від куріння – це можливість витрачати кошти на більш потрібні і корисні речі.
Зберегти здоров’я рідних
Пасивне куріння є також небезпечним. У дорослих, які не курять самі, але вдихають тютюновий дим, він викликає серйозні серцево-судинні та респіраторні захворювання, зокрема, ішемічна хворобу серця та рак легенів. У немовлят він може викликати раптову смерть.
Покращити зовнішній вигляд та покращити якість життя
Куріння негативно впливає на зовнішній вигляд: шкіра стає сухою і з’являються зморшки, набуває сіруватого кольору, кінчики пальців та зуби стають жовтуватими. Крім того, коли ви кинете курити, ваше дихання стане чистішим, відчуття смаку та запаху покращаться, а займатись фізичними вправами стане легше. За останні сім років поширеність куріння серед українців зменшилась на 20%. Однак ще досі більше 7 мільйонів із нас курять щоденно.
Пам’ятайте: куріння – це не лише звичка. Це хронічне отруєння організму, яке вбиває повільно. Немає безпечної дози, немає «легких сигарет». Це – пастка, з якої вийти важко, але потрібно.
Лікар з загальної гігієни
Богородчанського відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Орест ГЛУШКО
06.05.2025
ТРАНШЕЙНА ГАРЯЧКА – ІНФЕКЦІЯ ВІЙНИ
Траншейна або волинська гарячка – гостра інфекційна хвороба, яку спричинює Bartonella quintana. Збудника волинської гарячки віднесено до тих біологічних агентів, які офіційно визнано чинниками біологічної зброї.
Достовірно з медичної точки зору про траншейну епідемічну хворобу вперше повідомили в грудні 1914 року під час Першої світової війни на Східному фронті.
Назву хвороба отримала через те, що позиційні військові окопні протистояння відбувалися досить тривалий час на Волині. За період війни в окопах воюючих країн на всіх фронтах на волинську гарячку перехворіло понад 1 млн осіб. Незважаючи на більш-менш легкий перебіг з військової точки зору траншейна гарячка однак виявилася однією з найбільш значущих причин втрат у військах за рахунок захворюваності.
Із закінченням Першої світової війни волинську гарячку практично перестали реєструвати. Спалах її відбувся під час Другої світової війни, з найбільшою інтенсивністю знову саме в районі Волині. З часів Другої світової війни великі епідемії цієї хвороби перестали відбуватися, однак волинську гарячку періодично почали виявляти у вигляді спорадичних випадків у різних регіонах світу з 1990-х років.
- На сьогодні хворобу виявляють на всіх континентах, окрім Австралії та Антарктиди, найбільше в США, Франції, Польщі, Китаї, Чаду, Бурунді. Антитіла до збудника знайшли в США у значній кількості серед безхатченків (до 16 %) та ВІЛ-інфікованих. Ці випадки пов’язані з поганими санітарними умовами, відсутністю бодай-яких гігієнічних заходів, алкоголізмом і недоїданням, бездомністю та бідністю — тими факторами, що є поширеними й під час війни. Проведені в останні роки дослідження показують, що волинська гарячка зустрічається частіше, ніж клінічно її виявляють, причому багато випадків хвороби перебігає малосимптомно або субклінічно.
- Джерелом інфекції є людина, хвора на гостру форму хвороби, реконвалесценти, а також хворі на хронічну форму. Є припущення, що існують джерела та резервуари у тварин в природних умовах. Виявлена останнім часом В. quintana у хатніх котів, хоча їх не вважають джерелом інфекції.
- Волинську гарячку відносять до хвороб з трансмісивним механізмом передачі збудника. Переносник — платтяні воші.
- Воші стають заразними через 5-16 днів після контакту з хворою людиною. Зараження відбувається так само, як і при епідемічному висипному тифі – під час втирання екскрементів вошей, решток роздавлених ектопаразитів у пошкоджену шкіру. Можливе також зараження через забруднені екскрементами вошей речі. Так як збудник стійкий до факторів довкілля, можливий і аерогенний шлях зараження, з контамінованим бартонелами пилом, коли вони потраплять на мікроушкодження слизових рота, носа чи ока.
- Сприйнятливість висока. Під час спалахів захворюваність дітей та дорослих не відрізняється. Пік захворювання припадає на зимово-весняний період. Імунітет нестійкий, можливі рецидиви.
- Після проникнення збудника через ушкоджені шкірні покриви або слизові оболонки в організм, бартонели з током крові потрапляють в м’язи, паренхіматозні органи і кістковий мозок. Далі збудник розмножується позаклітинно, потрапляє в кров, що обумовлює бактеріємію та токсемію. Поява антитіл призводить урешті-решт до видужання. Через доброякісний характер хвороби відсутні значні патоморфологічні дослідження, не з’ясовано багато ланок патогенезу волинської гарячки.
- Інкубаційний період триває 5-20 днів.
- Хвороба починається досить часто так гостро, що хворі можуть вказати не тільки день, але й час захворювання. Найбільш характерною клінічною ознакою є гарячка з короткочасними нападами. Напад гарячки може тривати 3-7 днів, найчастіше 4-5. Під час нападів гарячки стан досить тяжкий. Після нападу гарячки настає період апірексії тривалістю 3-8 днів. В середньому може бути до 4-х нападів, Навіть після закінчення нападу зберігається субфебрильна гарячка протягом 7-10 днів.
- Симптоми інтоксикації посилюються у нічний та вечірній час. Хворі скаржаться на головний біль, біль у кістках та м’язах. Біль у них настільки сильний, особливо в гомілках та попереку, що хворі не можуть ходити, сидіти, навіть ворушитися у ліжку. Головними скаргами є загальна слабкість, сонливість, млявість, втрата ваги. На висоті гарячки з’являється жовтушність склер, відбувається гепатоспленомегалія (поєднане збільшення печінки і селезінки), трапляються шлунково-кишкові розлади іноді зі значним блюванням та діареєю, виразна тахікардія, зниження артеріального тиску й задишка.
- Вже протягом першого нападу гарячки з’являється висип — розеольозний, рідше плямисто-папульозний. Локалізується на спині та животі, згодом може поширюватись на кінцівки. Окремі плями іноді зливаються в еритематозні поля. Висип зникає через 3 дні після закінчення першого нападу гарячки, не залишає пігментації й зрідка може знову виникати під час наступних нападів.
- Хронічний перебіг є або з розвитком ендокардиту або генералізованої лімфоаденопатії з переважним ураженням вузлів шиї та середостіння. Не завжди при цьому є значна гарячка, частіше субфебрилітет.
- Одужання після волинської гарячки відбувається повільно, притаманна цьому тривала астенізація.
- Специфічна профілактика не розроблена.
- Профілактика полягає переважно в запобіганні інфікування населення. Важливе значення мають виявлення та ліквідація вошивості серед населення, проведення дезінсекції, санітарної обробки.
- Основним профілактичним заходом є виявлення та реєстрація осіб з педикульозом при проведенні медичних оглядів в організованих колективах (дитячих дошкільних закладах, школах, школах-інтернатах, літніх таборах, військових колективах тощо). Виявлених інфікованих осіб необхідно ізолювати. Також проводять спостереження за контактними особами протягом усього інкубаційного періоду.
- Застереження: Оскільки людина довгий час є безсимптомним носієм збудника хвороби, не бажано бути донором.
Завідувач відділу епіднагляду
та профілактики інфекційних хвороб
Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Гаврилко Світлана
25.04.2025
28 КВІТНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ОХОРОНИ ПРАЦІ
Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці (Указ Президента України №685/2006, виданий 18.08.2006), який збігається із Всесвітнім днем охорони праці.
День охорони праці запроваджено з метою привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб’єктів господарювання до питань охорони праці, запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням в Україні.
В умовах повномасштабної війни питання охорони праці набувають особливого значення. Проблеми тіньової економіки, незадекларованої праці, виробничого травматизму завдають великої шкоди обороноздатності країни та економіці. Не достатньо лише говорити про необхідність зниження рівня незадекларованої праці та травматизму на виробництві. Це постійна робота, яка не повинна ні на мить припинятися, тому важливо донести це до всіх, хто відповідає за життя та здоров’я працівників. День охорони праці – гарна нагода для цього.
День охорони праці передбачає низку заходів, спрямованих на привернення уваги та підвищення рівня обізнаності суспільства з питань охорони праці, зокрема – проведення онлайн-конкурсу «Мистецтво безпеки праці», інформаційних кампаній, масових заходів, круглих столів тощо.
Важливість охорони праці полягає не тільки в безпосередній гарантії безпеки робітників на робочому місці, а й у різноманітних заходах профілактики професійних захворювань, забезпеченні відповідного режиму відпочинку, наданні необхідного спецодягу та засобів гігієни. Всі ці фактори зрештою дозволяють людям відчувати надійність підприємства та його турботу, що в свою чергу стимулює до ефективної роботи та зменшує плинність кадрів.
Значну частину нашого життя ми віддаємо роботі, тому дотримання умов безпеки на робочому місці — завжди актуальна тема, яка стосується кожного. Під час роботи ми не маємо втрачати свою працездатність та шкодити здоров’ю, але, на жаль, навіть в XXI столітті нещасні випадки на виробництві та професійні захворювання призводять до вражаючої кількості загиблих і постраждалих.
У Всесвітній день охорони праці не зайвим буде проаналізувати власні умови праці, це стосується навіть працівників офісів, де, здавалося б, немає ніякої небезпеки для здоров’я та життя. Перше, на що слід звернути увагу — це освітлення робочого місця. Воно має бути достатнім для того, щоб надмірно не напружувати зір. Також важливими факторами є температура й рівень вологості повітря, рівень шуму та стан вентиляції приміщення. Необхідно слідкувати за тим, щоб всі електроприлади були в належному стані, а також за дотриманням належних норм протипожежної безпеки.
Зараз вже ніхто не буде сперечатися з тим, що найвищою цінністю є життя людей та їхнє здоров’я. Безпека робітників має бути важливішою, ніж рівень прибутків, імідж підприємства чи вартість його продукції. Таким чином, грамотний підхід до охорони праці сприяє підвищенню продуктивності виробництва.
Лікар із загальної гігієни
Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ “Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ”
Левицький Богдан
25.04.2025
ВЕСНА — ЧАС ПОСИЛЕНОЇ УВАГИ ДО ПРОФІЛАКТИКИ КИШКОВИХ ІНФЕКЦІЙ
З настанням теплих днів зростає ризик захворюваності на гострі кишкові інфекції. Саме весна традиційно фіксує перше сезонне зростання випадків ураження шлунково-кишкового тракту, що пов’язано з активізацією харчових контактів поза домом, вживанням ранніх овочів і фруктів, а також порушенням умов зберігання продуктів.
Етіологія
Основними збудниками залишаються:
– бактеріальні агенти (Salmonella spp., Shigella spp., Campylobacter),
– віруси (ротавіруси, норовіруси),
– паразитарні інфекції (лямбліоз, амебіаз).
Симптоми
Захворювання проявляються у вигляді:
- частого випорожнення (іноді з домішками крові),
- нудоти та блювання,
- болю в животі,
- гіпертермії (підвищеної температури тіла),
- загальної слабкості та симптомів зневоднення.
Можливі ускладнення
Небезпеку становлять:
- гостре зневоднення (особливо у дітей до 5 років),
- порушення роботи життєво важливих органів,
- важкі токсикоінфекції з госпіталізацією.
Профілактичні заходи
Центр контролю та профілактики хвороб наголошує на важливості дотримання таких правил:
✅ регулярне миття рук із милом (особливо після туалету та перед приготуванням їжі),
✅ вживання лише ретельно термічно оброблених продуктів,
✅ миття овочів та фруктів перед споживанням,
✅ дотримання температурного режиму при зберіганні їжі,
✅ відокремлення сирої їжі від готової,
✅ використання безпечної для пиття води,
✅ навчання дітей основам особистої гігієни.
Актуальність
Згідно з епідеміологічними даними, саме весняно-літній період традиційно характеризується збільшенням кількості зареєстрованих випадків гострих кишкових інфекцій.
Профілактика — це перший і найефективніший крок до збереження здоров’я населення.
Закликаємо бути уважними до власного здоров’я та здоров’я дітей, дотримуватись простих правил гігієни та інформувати оточення.
Лікар-епідеміолог Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Микола Фафлей
25.04.2025
МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ПРО ЧОРНОБИЛЬСЬКУ КАТАСТРОФУ
Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу – проголошено 8 грудня 2016 року резолюцією Генеральної Асамблеї ООН.
Цей день відзначається щорічно 26 квітня, починаючи з 2017 року.
26 квітня 1986 року о 1 год. 23 хв. за київським часом сталася найбільша техногенна аварія в історії людства – вибухнув четвертий реактор Чорнобильської АЕС і сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря, склала 50 мільйонів кюрі, що в 30-40 разів більше, ніж при вибуху бомби в Хіросімі в 1945 році.
Радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи.
У ліквідації аварії взяли участь понад 600 тисяч людей.
8,5 мільйонів жителів України, Білорусі, росії в найближчі дні після аварії отримали значні дози опромінення, біля півмільйона з них померли від наслідків радіації.
Радянська влада робила все, щоб приховати від світу наслідки катастрофи. Два дні світ нічого не знав про вибух. 27 квітня різке зростання радіаційного фону зафіксували в Данії та Швеції, після чого шведська влада звернулася до Москви із вимогою надати пояснення.
До кінця літа 1986 року більше 90 тисяч осіб було евакуйовано із зони зараження, 81 населений пункт України став безлюдним.
Історичну правду в росії давно замінила тотальна пропаганда, заснована на переконанні у власну вищість і непогрішність їхнього керівництва.
Це призвело до небезпечних ігор із захопленням атомних електростанцій (зокрема, Чорнобильської та Запорізької), які в перші дні повномасштабного вторгнення російських військ в Україну стали полігоном бойових дій та спробами шантажу ядерною зброєю.
26 лютого 2022 року російські окупанти захопили Чорнобильську АЕС. Вони облаштували на території АЕС командний пункт для угрупувань військ та базу, через яку проходило десятки тонн снарядів.
На ЧАЕС окупанти викрали з лабораторії небезпечний радіоактивний пил і речовини. Вони знищили унікальну радіологічну лабораторію світового значення. Ця лабораторія виконувала стратегічні функції на будь-якому етапі поводження з радіоактивними відходами, забезпечуючи ядерну та радіаційну безпеку.
Мілітаризація в рази підвищувала рівень радіоактивної небезпеки. На декілька днів було перервано електропостачання «Укриття», спровоковані пожежі в лісових масивах.
Персонал АЕС вкотре проявив неймовірний героїзм, адже лише 20 березня 2022 року відбулася часткова ротація та евакуація осіб, які знаходилися на станції.
Як відомо, 31 березня 2022 року близько 20.00. російські окупанти покинули територію промислового майданчика ЧАЕС.
Чорнобильська катастрофа – це попередження усьому людству, наскільки крихким може бути наше майбутнє з неконтрольованою радіацією.
Наслідки Чорнобиля стали драматичним уроком для цивілізації щодо масштабу відповідальності за життя, здоров’я людей та екологічну безпеку планети.
Чорнобиль – не лише велика трагедія, а й символ безмежної мужності багатьох тисяч наших земляків.
Схиляємо голови перед пам’яттю тих, хто загинув у боротьбі з радіацією та російськими окупантами!
Лікар із загальної гігієни
Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
учасник ліквідації Чорнобильської аварії
Левицький Богдан
23.04.2025
НІТРАТИ У РАННІХ ОВОЧАХ І ФРУКТАХ
Весняної пори на полицях магазинів та на ринках з’являється все більше апетитних овочів, якими так хочеться поласувати. Ми вже скучили за цими свіжими продуктами з великим вмістом вітамінів, яких часто бракує нашому організму, але тут нас чекає небезпека.
Полягає вона у тому, що разом з вітамінами ми можемо споживати небезпечні нітрати. Вони містяться майже у всіх овочах, але в ранніх та особливо в тепличних, їх у 1,5-2 рази більше.
Найбільше нітратів міститься в шпинаті, селері, листовій капусті та столових буряках, найменше – в цибулі, перці, баклажанах, зеленому горошку. Нітрати – солі азотної кислоти, які застосовуються в якості добрив, так звана селітра. Вони забезпечують ріст рослин, але надмірна їх кількість шкодить здоров’ю людини.
Нітрати можуть призвести до отруєння токсинами, йододефіциту, пониження кров’яного тиску, навіть спровокувати появу злоякісних пухлин.
Як же розпізнати цього таємного «ворога» і знешкодити його до того моменту, поки він не здійснив свій нищівний удар по здоров’ю? Запам’ятайте наступні правила:
– купувати овочі тільки там, де можна подивитися сертифікат якості;
– обмежити споживання тепличних овочів, краще дочекатися сезонних;
– не вибирати великі плоди овочів, в них зазвичай вищий вміст нітратів;
– звертати увагу на властивий даному овочу запах, він повинен бути і не слабким, і не яскраво вираженим. Якщо запах помідорів або огірків ви відчуваєте за версту, краще пройти мимо;
– придивлятися до зовнішнього вигляду овочів, особливо до їх кольорів.
Якщо м’якоть огірка яскраво-зеленого кольору, він явно містить нітрати. Морква повинна бути помаранчевою, без зелених і жовтих вкраплень, а не яскраво-жовтою;
– краще вибирати свіжі овочі, не лакомитися на знижки в’ялих продуктів.
Варто в будь-якому разі перестрахуватися.
Під час приготування їжі вміст нітратів в овочах може знизитися.
Наприклад, перед приготуванням овочі варто вимочити у воді протягом години, після цього воду злити. Таким чином вимивається приблизно 15-20% нітратів. Моркву і огірки потрібно правильно почистити від шкірки, зрізати з двох сторін по одному сантиметру.
У редиски та помідорів обрізати основу. У салатів і зелені використовувати тільки листя, так як в стеблах накопичуються велика кількість нітратів.
В капусті потрібно зрізати 2-3 верхніх листочки. Процес варіння прибере ще приблизно 25-50% нітратів.Особливо ці поради актуальні для дитячого харчування.
Фахівцями санітарно-гігієнічної лабораторії Богородчанського відділу проводяться дослідження на вміст нітратів в овочах. Визначити достовірно кількість нітратів у продукції можна тільки в лабораторних умовах. І пам’ятайте, овочі – це невід’ємна частина здорового харчування.
Боятися нітратів і тому знижувати кількість овочів у раціоні – абсолютно не потрібно.Сподіваємось, що наші поради допоможуть вам насолоджуватись смаком ранніх овочів без шкоди для здоров’я.
Професіонал з дослідження факторів
навколишнього середовища
санітарно-гігієнічної лабораторії
Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ “Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ”
Ольга Остапишин
16.04.2025
ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ТИЖДЕНЬ ІМУНІЗАЦІЇ В УКРАЇНІ
Відзначається в останній тиждень квітня і проходитиме у 2025 році під національним гаслом «Вакцинація рятує. Подбайте про себе та рідних – зробіть щеплення». Враховуючи важливість вакцинації та актуальність теми, різноманітні заходи заплановані впродовж квітня.
Мета всіх заходів – сприяти підвищенню рівня інформованості й попиту на імунізацію з боку населення громад, зміцнити довіру до вакцинації, привернути увагу широкого загалу до важливості планової вакцинації та надолуження пропущених щеплень.
Вакцинація важлива для збереження здоров’я та життя як окремих людей, так і держави в цілому. Захистити кожного члена громади вакцинацією цілком можливо – для цього лише потрібно щепити дітей та дорослих згідно національного календаря щеплень. На жаль, частина людей, з різних причин мають упереджене ставлення до процесу вакцинації, необгрунтований страх перед можливими побічними ефектами вакцини.
Пам’ятайте: побічні реакції на щеплення не несуть ризику для здоров’я та минають самостійно – на відміну від хвороб, які можуть призводити до ускладнень, госпіталізацій, незворотних наслідків для здоров’я і навіть до смерті.
Нагадуємо: в Україні Календар профілактичних щеплень передбачає обов’язкову вакцинацію проти десяти захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту. Вакцини за Календарем безоплатні для громадян України, їх закуповують за державний кошт.
Більшість населення щеплена від давно забутих смертельно небезпечних захворювань, ми більше з ними не стикаємось. Ми забуваємо про те, що відсутність цих хвороб в нашому житті – це заслуга вакцин.
Захистіть найдорожче – власне здоров’я та життя, а також здоров’я та життя своїх рідних та близьких. Зокрема – дітей, які ще не можуть прийняти рішення про вакцинацію самостійно.
Хай ваш вибір буде правильним!
Багато важливої та достовірної інформації про вакцинацію можна дізнатися на офіційних сайтах Міністерства охорони здоров’я, Центру громадського здоров’я, профільного ресурсу «Національний портал з імунізації».
Лікар-епідеміолог відділу епіднагляду та профілактики інфекційних хвороб
Богородчанського відділу Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Глушко Надія
15.04.2025
16 КВІТНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ОБІЗНАНОСТІ ПРО СТРЕС
Стрес – це реакція організму на чинники, які потенційно загрожують фізичному та психічному здоров’ю людини.
Сучасне життя, безперервні інформаційні потоки спонукають організм працювати на повну силу. Під час війни багато людей переживають травматичні події.
Симптоми стресового стану дуже різні й залежать як від обставин, так і особливостей самого організму. Серйозні травматичні події можуть спричиняти гострий стресовий розлад.
Гострий стресовий розлад — це тимчасовий розлад, який розвивається у відповідь на незвичайний фізичний або психічний стрес. За даними ЕСОЗ, у 2024 році діагноз “гостра реакція на стрес” встановлено 2964 українцям.
Симптоматично стрес (як і стресовий розлад) появляється таким чином:
- Фізичні реакції: труднощі зі сном, напруга, втома, тахікардія, болі, розлади шлунково-кишкового тракту (ШКТ).
- Емоційні реакції:дратівливість і злість, гнів, тривога, оніміння, сором, порожнеча, нехтування обов’язками, зниження ефективності виконання завдань, постійний сум або плач .
- Когнітивні реакції:кошмари, погана концентрація уваги, нерішучість, занепокоєння.
- Міжособистісні реакції:недовіра, дратівливість, проблеми на роботі, у школі.
Що відбувається в організмі під час стресової реакції?
■ Мозок, сприймаючи загрозу, сигналізує наднирникам виділяти гормони стресу – адреналін і кортизол. Внутрішні резерви організму активуються, підвищується м’язова сила, швидкість реакції, витривалість та больовий поріг. Це важливі реакції, що допомагають організму боротися з джерелом небезпеки або втікати від неї. Коли загроза зникає, тіло повертається у розслаблений стан.
Як швидко впоратися зі стресом
■ Нервова система влаштована так: коли небезпечно тілу, усі знання не засвоюються. Тому перше, що треба зробити, — повернути безпеку своєму тілу.
■ Безпека для людей – це про режим дня. Робіть усе, що ви запланували, якщо це можливо.
■ Пам’ятайте, що потрібно пити воду. У стані стресу часто пересихає в роті. Якщо не хочете пити, хоча б змочіть губи чи пополощіть рот.
■ Треба їсти чи принаймні жувати. Коли ми жуємо, нервова система виходить зі стану паніки.
■ Слідкуйте за тим, щоб вчасно ходити в туалет. Якщо в стресовій ситуації ви відчуваєте проблеми з кишківником, – це абсолютно нормально.
■ Візьміть у ліву руку якийсь предмет, який можете проконтролювати.
Коли ми беремо щось у ліву руку, то, фактично, беремо під контроль усе, що відбувається в правій півкулі мозку.
■ Усі тривожні думки й образи – це,зокрема, робота правої півкулі.
■ Підтримуйте свої емоції. Дайте можливість організму проявити емоції, які відчуваєте. Якщо хочеться плакати чи злитися, так і робіть.
■ Слідкуйте за диханням. Робіть вдих на 2 такти, а видих – на 4 чи 6. Тобто, затримуйте дихання.
Як запобігти стресу:
■ Усувайте чинники стресу. Якщо це неможливо, переосмислюйте думки щодо нього, це допоможе впоратися з емоціями.
■ Розвивайте соціальну підтримку
Підтримуйте друзів та рідних. Взаємодопомога – важливий чинник у подоланні стресу. Приділяйте рідним, особливо дітям, більше любові, часу та уваги.
■ Харчуйтеся збалансовано
Поживні речовини дають необхідні сили для подолання стресової ситуації.
■ Розслабляйте м’язи
Стрес провокує головні болі, напругу м’язів, біль у спині. Боротися з такими симптомами можна за допомогою розтяжок, масажу, теплих ванн.
■ Повноцінний сон
Здоровий сон — це відпочинок та відновлення організму, він потрібен кожному. Фахівці рекомендують дітям від 6 до 12 років спати від 9 до 12 годин на добу. Підліткам потрібно від 8 до 10 годин сну за ніч.
Обмежте використання гаджетів у темну пору доби та тримайте їх подалі від ліжка.
■ Будьте фізично активними
Під час фізичної активності знижується рівень гормону стресу (кортизолу), ми відчуваємо піднесений стан та отримуємо більше задоволення від життя.
■■ Звертайтеся по допомогу до лікаря
■ Якщо впоратися зі стресом самотужки складно, звертайтеся до фахівців через портал HELSI або сайт НСЗУ ( зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77).
■ Пам’ятайте – стреси часті супутники нашого життя. Важливо навчитися ними управляти, протистояти негативним наслідкам стресу, адже вони впливають на наше здоров’я та викликають захворювання.
Бережіть себе! Бережіть Україну! Разом ми подолаємо все!
Матеріал підготовлено в рамках Всеукраїнської програми з ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді Оленою Зеленською.
Начальник Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХМОЗ»
Левицька Валентина
14.04.2025
МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ФАХІВЦІВ ЛАБОРАТОРНОЇ ДІАГНОСТИКИ
Чи відомо Вам, що 15 квітня відзначається Міжнародний день фахівців лабораторної діагностики?
■ Мало хто знає про таке професійне свято, рідко хто знайомий з роботою закладів, що займаються лабораторною діагностикою, мало хто усвідомлює, наскільки важлива робота фахівців лабораторної справи.
■ Втім, такий фах не тільки існує, а займає ключову роль в медицині!
■ Лікар-лаборант або просто лаборант – це людина, без роботи якої неможливо проводити лікування хворих та запобігти поширенню інфекційних хвороб.
■■ Адже з історії медицини пам’ятаємо вислів:
«Bene diagnosticum – bene curatum!», що означає:
«Хто добре діагностує – той добре лікує!»
■ Це свято покликане привернути увагу до важливої ролі фахівців лабораторій у медичній діагностиці та профілактиці захворювань.
Воно об’єднує не лише лікарів лабораторної діагностики, а й біологів та генетиків, що працюють у сфері охорони здоров’я.
■ Міжнародний день фахівців лабораторної діагностики був заснований у 1996 році в Осло Міжнародною федерацією лабораторних наук (IFBLS), яка налічує понад 185 000 членів по всьому світу.
■ Важливо зазначити, що саме ця організація підтримує професіоналів, забезпечує їх навчання та допомагає підвищувати стандарти лабораторій.
■ Лабораторна діагностика – це невід’ємна частина сучасної медицини, яка робить неоціненний внесок у збереження здоров’я та покращення життя людей. ■ Доступність та своєчасність лабораторних обстежень – це запорука ранньої діагностики та успішного лікування багатьох захворювань, чіткого бачення стану навколишнього середовища, що оточує нас (якість води, ґрунту, повітря).
■ В умовах нинішнього режиму готовності до щоденних викликів кропітка праця фахівців лабораторної діагностики має дуже важливе значення.
■ Основна мета Міжнародного дня фахівців лабораторної діагностики — підвищити обізнаність суспільства про роль лікарів-лаборантів і важливість точних результатів лабораторних досліджень як для здоров’я людини так і для моніторингу навколишнього середовища, в якому вона проживає.
■ Цей день – ще одна нагода вшанувати тих, хто працює в тіні лікувально-профілактичних установ, але чиї зусилля мають вирішальне значення для медичного процесу.
■ Цікаво, що свято також стало символом важливості інновацій у галузі лабораторних технологій.
■ Протягом останніх десятиліть ми стали свідками значного розвитку в цьому напрямку: від використання молекулярної діагностики до роботизованих лабораторій, які дозволяють автоматично проводити тисячі аналізів на годину.
■ ■ Міжнародний день фахівців лабораторної діагностики – чудова нагода наголосити на важливості їхньої роботи.
■ Наші щирі вітання лікарям-лаборантам бактеріологічних, вірусологічних та лабораторій особливо небезпечних інфекцій, які постійно ризикують своїм здоров‘ям заради здоров‘я та життя інших людей, професіоналам з дослідження
факторів навколишнього середовища , фельдшерам-лаборантам , молодшим медичним сестрам – усім фахівцям лабораторій з професійним святом – Міжнародним Днем лабораторної діагностики!
■ Дякуємо за вашу працю! Разом до ПЕРЕМОГИ!
Завідувач мікробіологічної лабораторії
Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Лапко Лілія
07.04.2025
07 квітня – Всесвітній день здоров’я
Всесвітній день здоров’я відзначається щорічно 7 квітня, починаючи з 1950 року.
Цього дня 1948 року набрав чинності Статут Всесвітньої організації здоров’я.
Статутом ВООЗ право на здоров’я людини зазначене для кожного з нас як невід’ємне, незалежно від раси, релігії чи соціального становища.
Для України зазначена тема особливо актуальна, адже в умовах війни мільйони українців вимушено опинилися в скрутному становищі, не маючи доступу до медичних послуг, якісних продуктів харчування та питної води, а значна частина людей, що знаходяться в умовах систематичних повітряних тривог та ракетних обстрілів – не має можливості на задовільні побутові умови, повноцінний сон тощо.
ЗДОРОВ’Я – не просто відсутність хвороб, а це стан повного фізичного, душевного та соціального благополуччя.
Існує чотири основні чинники, які визначають стан здоров’я: спосіб та умови життя (50–55%), екологічний стан навколишнього середовища (20–25%), спадковість (15–20%) і рівень медичного обслуговування (7–15%).
ОСНОВНІ ПОРАДИ ЩОДО ЗБЕРЕЖЕННЯ ЗДОРОВ’Я
- Постійна фізична активність. Вона включає в себе будь-який вид руху (ходьба, танці, спорт, ігри, тощо). Недостатність фізичних навантажень є одним із головних чинників розвитку поширених неінфекційних захворювань, таких як рак, діабет, хвороби серця. Саме цей фактор рахується четвертою за значимістю причиною смертності населення.
- Здорове харчування.
За даними останніх досліджень харчування українців, в тому числі і дітей, є незбалансованим. Як наслідок, близько 60% населення мають надлишкову масу тіла, а третина з них вже страждає від ожиріння.
Відома багатьом «Тарілка здорового харчування» повинна виглядати наступним чином:
25% раціону повинні складати вуглеводні:
перевагу в цьому варто надавати крупам (вівсяна, гречана, пшоно, рис нешліфований), хлібу з висівками, овочам, багатим на крохмал: кукурудза, горох, сочевиця.
Натомість буде корисним скоротити споживання: кондитерських, макаронних, хлібобулочних виробів з рафінованої білої муки та солодкої випічки.
Другу половину такої «тарілки» (50%) корисно відвести овочам та фруктам: не менше 5 порцій (400-600г) різноманітної та різнокольорової, багатої на клітковину садовини й городини (у свіжому замороженому або сушеному вигляді) повинно бути у щоденному раціоні.
Доцільно вживати сирі овочі в якості перекусів, окрім картоплі. Щоденна орієнтовна маса ягід і фруктів повинна добігати до 300 г, натомість соки з них, не вважаються повноцінною їх заміною.
Ще чверть (25%) «тарілки» – здоровий і корисний білок, одночасно багатий на незамінні амінокислоти: м’ясо птиці (з індички, куряче, качине, гусяче), морепродукти та жирна морська риба (скумбрія, оселедець, сардини, форель та інші найменування), бобові (квасоля, горох, сочевиця, соя),
яйця, молочні продукти, горіхи й гарбузове і соняшникове насіння – основні складові такого повноцінного білка, який служить основним «будівничим матеріалом» для усього людського організму.
Натомість, червоне м’ясо (свинина, яловичина, баранина), технологічно оброблені продукти ( копченості, ковбаси, сосиски, м’ясні делікатеси, тощо) –це саме той асортимент, яким не варто захоплюватись, а споживати лише від випадку до випадку.
Потрібно їсти до 6 разів в день. Це забезпечить нормальну роботу жовчного міхура і печінки, а значить – і судин. Якщо ви їсте рідко, але багато, це викликає різкі стрибки інсуліну в крові, а він руйнує судини.
Середнє споживання солі серед українців добігає до 13,0 грамів на добу, що більше ніж удвічі перевищує рекомендований ВООЗ максимальний допустимий рівень (5,0 г).
Рекомендується не більше 50 г цукру (10 чайних ложок) на день.
Памятайте про шкідливі продукти!
Це чіпси, солодкі газовані напої; фастфуд (біляші, чебуреки, картопля-фрі), кетчупи, майонези;
продукти з консервантами (горішки, сухарики); маргарини, спреди, жирні кондвироби; бульйонні кубики, «Мівіна», що містять харчові добавки і велику кількість солі.
Уникайте занадто гострих, кислих, смажених страв, віддавайте перевагу овочам та фруктам, їжі, приготованій на пару.
Висновок:
Щоб харчовий раціон поліпшив стан здоров’я, він повинен відповідати певним правилам:
їжа має бути збалансованою та різноманітною;
споживайте більше овочів, злакових, фруктів;
замініть тваринні жири рибою;
вживайте молочні продукти низької жирності;
зменшіть кількість солі, цукру;
щодня з’їдайте один зубок часнику;
почніть ранок зі склянки чистої води, випитої натщесерце;
не пропускайте прийоми їжі, особливо сніданок.
Режим харчування – це одна з головних здорових звичок, тому намагайтесь приймати їжу в один і той самий час та обов’язково, хоча б раз на день, сідати за стіл всією сім’єю.
Під час їжі не користуйтесь мобільними телефонами та вимикайте телевізор.
Не відволікайтесь, їжте поволі, не плутайте емоції з голодом.
Відмовтесь від шкідливих трансжирів, які маркуються на етикетці, як «частково гідрогенізовані», «кулінарні» або «кондитерські».
Повноцінне харчування і сон, рухливий спосіб життя, належні умови праці й побуту забезпечують стабільність внутрішнього середовища людського організму, діяльність різних органів та систем, його гармонійний розвиток та високу працездатність.
Здоровий спосіб життя закладає фундамент гарного самопочуття, зміцнює захисні сили організму та розкриває його потенційні можливості. Поступово змінюючи себе, свої звички і спосіб життя, ви зможете без зусиль досягти бажаного. Здоровий спосіб життя допоможе позбутися поганих звичок, знайти гармонію в житті, продовжити молодість і попередити захворювання.
«ДОБРОГО ЗДОРОВ’Я», «БУДЬТЕ ЗДОРОВІ» – скільки сенсу та змісту в цих знакових словах – з а м и с л і т ь с я … «Будьте здорові, а решта все додасться»!
Щоб це подароване Богом неоціненне багатство залишалося міцним і надійним сьогодні та в майбутній перспективі, переконливо радимо не ігнорувати рекомендацій фахівців профілактичної медицини.
Бактеріолог мікробіологічної лабораторії
Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Пилипів Оксана
24.03.2025
За даними Центру громадського здоров’я у 2024 році в Україні рівень охоплення плановими щепленнями проти дифтерії, правцю та кашлюку дітей до 1 року становить 88,3% (Івано-Франківська область – 83,6%), проти дифтерії і правцю у 6 років – 77% (Івано-Франківська область – 66,1%), у 16 р. – 82,1% (Івано-Франківська область – 74,1%), дорослі – 80,7% (Івано-Франківська область – 62,7%). Як бачимо, показники виконання запланованих щеплень нижчі від рівня, при якому від спалахів і зростання захворюваності захищає колективний імунітет (це не менше 95 відсотків щеплених).
В Україні за період з 2011 по 2022 рік зафіксували 66 випадків захворювання на дифтерію.
У 2023-2024 роках було зареєстровано по одному випадку, зокрема у 2023 році від дифтерії померла 73-річна жінка.
Востаннє епідемія дифтерії в Україні була в 90-х роках ХХ сторіччя. Тоді через низьке охоплення дітей вакцинацією та відсутність ревакцинації у дорослих захворіли близько 20 тисяч людей, 696 із них померли.
Смертність від дифтерії становить від 50 до 100 смертей на тисячу інфікованих.
Нагадуємо: дифтерія – це гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів, що викликається коринебактерією (дифтерійною паличкою). Ця бактерія здатна виробляти потужний та вкрай небезпечний для здоров’я та життя людини токсин.
Збудник дифтерії передається повітряно-крапельним шляхом або через предмети побуту, якими користувався хворий. Інкубаційний період захворювання (від моменту проникнення збудника до початку симптомів) – від 3 до 10 днів.
Симптоми хвороби:
- біль у горлі; підвищена температура;
- наліт на мигдаликах сірого кольору;
- осиплість голосу;
- ускладнене дихання та ковтання;
- набряк слизової оболонки носоглотки;
- збільшення лімфатичних вузлів.
Дифтерія найчастіше проявляється утворенням щільної плівки та набряку слизових оболонок, що блокує дихальні шляхи і часто призводить до смерті.
Форми захворювання: дифтерія носа, дифтерія глотки, гортані і трахеї, дифтерія шкіри.
Дифтерія часто супроводжується токсичним ураженням серцево-судинної, нервової систем та розвитком вторинних інфекцій, що відповідно призводить до летальних наслідків.
Важливо своєчасно діагностувати хворобу, адже за своїми клінічними проявами вона схожа на ангіну та інфекційний мононуклеоз. Якщо ви помітили в себе або рідних вказані симптоми, не легковажте і не списуйте все на звичайну застуду, а негайно зверніться до лікаря.
Пацієнтів із симптомами дифтерії слід лікувати в інфекційному стаціонарі. Головним у лікуванні всіх форм дифтерії (крім бактеріоносійства) є введення антитоксичної протидифтерійної сироватки (ПДС), яка пригнічує дифтерійний токсин у крові.
Всі тісні контакти повинні перебувати під щоденним спостереженням медиків протягом семи днів з дати останнього контакту з хворим на дифтерію, а також отримати щеплення проти дифтерії, з врахуванням їхнього вакцинального статусу.
ЯК захиститись ВІД ДИФТЕРІЇ?
Єдиний спосіб захиститися від дифтерії і запобігти розвитку небезпечних ускладнень – вакцинація. Дітям роблять щеплення вакциною АКДП у 2, 4 та 6 місяців. У 18 місяців проводиться ревакцинація, згодом ревакцинацію проводять у 6 років вакциною АДП, наступну у 16 років — АДП-М.
Дорослі ж повинні отримувати щеплення кожні 10 років. Тобто якщо востаннє ви робили щеплення у 16, то першу ревакцинацію слід зробити в 26 років, другу – у 36 і так далі.
Якщо доросла людина або дитина старша 7 років раніше не вакцинувалися від дифтерії і правця, необхідно отримати як мінімум три дози вакцини АДП-М – спочатку перша доза, через місяць – друга, через 6 місяців після другої – третя.
Лікар-епідеміолог
відділу епіднагляду та профілактики
інфекційних хвороб
Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Надія Глушко
20.03.2025
ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЗДОРОВ’Я РОТОВОЇ ПОРОЖНИНИ
Всесвітній день здоров’я ротової порожнини (World Oral Health Day) відзначається щорічно 20 березня. Його мета — підвищити обізнаність про важливість гігієни порожнини рота, профілактики стоматологічних захворювань та їхнього впливу на загальне здоров’я людини.
Здоров’я порожнини рота є одним із основних показників загального стану здоров’я, благополуччя, самопочуття і якості життя.
За даними Всесвітньої федерації стоматологів (FDI), понад 3,5 мільярда людей у світі страждають від захворювань ротової порожнини, таких як карієс, пародонтит і рак ротової порожнини.
Здоровий рот дає змогу нам говорити, посміхатися, смакувати, жувати, ковтати й передавати цілий діапазон емоцій з упевненістю і без болю.
Ротова порожнина — одна з найбільш забруднених частин тіла.
Налічується більше 700 видів бактерій, які живуть в ротовій порожнині людини. Але не всі з них шкідливі, більшість – допомагають здоров’ю зубів і ясен, а інші можуть призвести до карієсу та інших захворювань
Видовий склад постійної мікрофлори порожнини рота в нормі досить стабільний і включає представників різних мікроорганізмів( бактерії, гриби, найпростіші, віруси та ін).
Найбільшу групу бактерій, що постійно мешкають у порожнині рота, складають коки -85-90%. Серед них домінують стрептококи 30-60%. В 1мл слини міститься до 10’8-10’9 стрептококів.
Кислоти, що утворюються в результаті ферментативної активності стрептококів, пригнічують ріст деяких гнильних мікроорганізмів, що потрапляють до порожнини рота із зовнішнього середовища.
У зубному нальоті та на яснах здорових людей присутні також стафілококи -Staphylococcus spp., а в деяких людей у порожнині рота в нормі може виявлятись і S.aureus.
У порожнині рота здорових людей у 40-50% випадків у незначній кількості (до 10’2) спостерігаються дріжджополібні гриби роду Candida.
Представники постійної флори виконують функцію біологічного бар’єра, перешкоджаючи розмноженню патогенних мікроорганізмів, що надходять із зовнішнього середовища Вони ж беруть участь у самоочищенні ротової порожнини, формуванні місцевого імунітету.
Представники непостійної мікрофлори порожнини рота виявляються, як правило, в дуже незначних кількостях і в короткі періоди часу. До непостійних мікроорганізмів ротової порожнини належать ешерихії, основний представник яких-E.coli(кишкова паличка),ентеробактери, зокрема Еnterobacter aerogenes, протеї( його кількість різко зростає під час гнійних і некротичних процесів у порожнині рота); клебсієли, і особливо Klebsiella pneumoniae, ака є стійкою до більшості антибіотиків і викликає гнійні процеси в порожнині рота, псевдомонади та ін
Стійкі зміни складу і властивостей мікрофлори, зумовлені зниженням реактивності організму, резистентності слизової оболонки рота, а також деякими лікувальними заходами( променева терапія, вживання антибіотиків, імуномодуляторів та ін.), можуть призводити до виникнення різних захворювань, збудниками яких можуть бути як патогенні мікроорганізми( що потрапляють ззовні), так і умовно- патогенні представники постійної мікрофлори ротової порожнини.
Чому здоров’я ротової порожнини таке важливе?
Ротова порожнина — це вхідні ворота до нашого організму. Вона виконує важливі функції, такі як пережовування їжі, мовлення та захист від інфекцій. Погана гігієна рота може не лише викликати зубний біль, але й стати причиною серйозних захворювань:
Захворювання серцево-судинної системи. Бактерії зубного нальоту через тканини пародонту можуть потрапляти в кров’яне русло і викликати атеросклероз (затвердіння артерій) і як наслідок провокувати виникнення захворювань серцево-судинної системи ,може викликати інфекційний ендокардит.
- Інсульт.Згідно з дослідженнями AAOSH (American Academy for Oral Systemic Health) погана гігієна ротової порожнини підвищує ризик виникнення інсульту.
- Проблеми дихальної системи. Бактерії, які ростуть в порожнині рота можуть переміщатися в легені, викликаючи захворювання дихальних шляхів, такі як бронхіт, бактеріальна пневмонія – особливо у людей з хворобою ясен (Дослідження ААР, 15.03.2000).
- Діабет. Хронічні захворювання часто починають проявлятися у вигляді ураження ротової порожнини або інших проблем із зубами, таких як інфекція ясен, яка перебігає важче при діабеті (особливо при неконтрольованому рівні цукру в крові).
- Рак. Паління та погана гігієна підвищують ризик виникнення ракових захворювань рота та горла, він є одним із десяти найбільш поширених видів раку.
Якщо не лікувати гінгівіт, він може розвинутися до найбільш серйозної і необоротної стадії – пародонтиту, що є основною причиною випадіння зубів у дорослих.
За поганого стану нервової, ендокринної систем, шлунково-кишкового тракту більш активно руйнуються зуби та кісткова тканина, що оточує та утримує зуб. Водночас, велика кількість хворих зубів, вогнища запалення у тканинах навколо зуба стають причиною захворювань нирок, серця, печінки. Втрата зубів, а отже, жувальної ефективності, провокує загострення захворювань шлунково-кишкового тракту.
У холодну пору року частота випадків загострення стоматологічних захворювань значно зростає. Через несвоєчасну санацію ротової порожнини, негативний холодовий фактор та часті інфекційні захворювання, усі хронічні захворювання зубів і тканин, що оточують зуб, мають тенденцію до прогресування. Тобто, хвороби, які мали безсимптомний перебіг і про існування яких пацієнт може навіть не здогадуватися, починають його турбувати та проявлятися у вигляді гострого болю, припухлості або різноманітних висипань на слизовій оболонці рота.
Багато хворіб набагато легше попередити, тому щоб уникнути проблем із зубами та яснами, варто дотримуватися простих, але ефективних правил:
– Скоротіть вживання виробів з борошна, солодкої та кислої їжі.
– У кінці та між прийомами їжі вживайте продукти, які механічно очищують зуби – тверді овочі та фрукти .
– Ретельно полощіть рот після кожного прийому їжі.
Вода допомагає очищати ротову порожнину від залишків їжі та нейтралізує дію кислот.
– Чистіть зуби не менше 2 разів на добу, тривалістю не менше 2-3 хв. Наліт із поверхні язика ви можете прибрати з допомогою зубної щітки, звичайної ложки або ж спеціально придбаного в аптеці скребка.
– Правильно підберіть зубну пасту (концентрація фториду має складати щонайменше 1350 ppm). Проте, якщо у вас чутливі зуби, то не використовуйте пасти з фтором. .
– Міняйте щітку кожні 3-4 міс. (з часом щетинки зношуються, що погіршує якість очищення).Зверніть увагу, що після грипу, ангіни, ГРВІ змінити зубну щітку слід відразу ж.
– Використовуйте зубну нитку для очищення важкодоступних ділянок ротової порожнини.
Не забувайте про зубний еліксир. Він попереджає утворення зубного нальоту і дезодорує порожнину рота. Використовувати зубний еліксир слід вже після того, як ви попрацювали з зубною щіткою, ниткою .
– Вчасно видаляйте зубний камінь. Окрім того, 2-чі на рік варто проходити професійне чищення зубів.
– З профілактичною метою намагайтесь відвідувати стоматолога кожні півроку.Якщо ви регулярно відвідуєте стоматолога, то він оглядає та оцінює стан ваших зубів. Такі огляди здатні допомогти виявити будь-які захворювання ротової порожнини або ускладнення.
Догляд за ротовою порожниною – це щоденна турбота про своє здоров’я. Від регулярного чищення зубів до здорового способу життя – все це допомагає зберегти не лише красиву усмішку, а й запобігти серйозним захворюванням.
20 березня – чудова нагода нагадати собі та своїм близьким про важливість здорової ротової порожнини.
Бережіть свої зуби, і вони забезпечать Вам здоров’я на все життя!
Бактеріолог мікробіологічної лабораторії
Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ “Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ”
Леся Скрипник-Петрунишин
18.03.2025
ФІОЛЕТОВИЙ ДЕНЬ. ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ЕПІЛЕПСІЮ?
26 березня – відзначають Всесвітній день обізнаності про епілепсію. Люди з епілепсією та їхні рідні у багатьох країнах досі страждають від дискримінації через незнання, неправильне уявлення та негативне ставлення до цієї хвороби.
Задля прояву підтримки людей з епілепсією у всьому світі цього дня вдягають фіолетовий одяг чи аксесуари та проводять тематичні активності.
- ЕПІЛЕПСІЯ – це хронічний розлад мозкової діяльності, для якого характерні напади, що повторюються. Епілептичні напади проявляються у вигляді короткочасних мимовільних судом у якійсь із частин тіла або ж по всьому тілу. Іноді людина може зомліти чи втратити контроль за функціями кишечника або сечового міхура.
- Один-єдиний напад іще не свідчить про епілепсію, 5-10% людей мали протягом життя один напад.
- Ознаки епілептичних нападів мінливі та залежать від того, в якій ділянці мозку починаються порушення. Можуть виникати тимчасові симптоми, наприклад, втрата орієнтації або свідомості, порушення рухових функцій, органів відчуття (зір, слух та смак), зміни настрою та інші.
- З епілепсією живуть понад 50 млн. людей у світі, що робить її одною з найпоширеніших неврологічних хвороб.
- Епілепсія – не є інфекційним захворюванням і не передається іншим людям. Вона не перешкоджає повноцінному життю.
ПРИЧИНИ ЕПІЛЕПСІЇ:
У 60% випадків епілепсії – неможливо встановити причину виникнення, це так звана – первинна, або ідіопатична епілепсія.
Причинами вторинної епілепсії (40% випадків) найчастіше є:
- пошкодження мозку у передпологовий та післяпологовий періоди внаслідок травми, гіпоксії (нестачі кисню);
- вроджені відхилення від норми або генетичні стани при наявності вад розвитку головного мозку, які зумовлені цими факторами;
- важка травма голови;
- інсульт, в результаті якого до мозку не надходить достатньо кисню;
- інфекції мозку та мозкових оболонок (менінгіт, енцефаліт);
- деякі генетичні синдроми;
ЯК ДОПОМОГТИ ЛЮДИНІ ПІД ЧАС ЕПІЛЕПТИЧНОГО НАПАДУ
- Більшість людей з епілепсією – не знає , коли в них трапиться напад.
- Якщо ви стали свідком нападу, ваше завдання – не розгубитися і не злякатися, а правильно і вчасно надати першу допомогу.
- Обережно опустіть людину на підлогу і під голову покладіть щось м’яке (наприклад – одяг).
- Поверніть людину на бік, так їй буде краще дихати.
- Нічого не кладіть до рота людині.
- Зніміть окуляри, якщо вони є.
- Не стримуйте рухи людини.
- Приберіть жорсткі та гострі предмети навколо, щоб уникнути травмування
- Зафіксуйте час, коли почався напад.
- Залишайтеся поруч, доки не припиниться напад і не відновиться свідомість.
- Якщо людина травмувалася під час нападу, або напад триває понад 5 хвилин, чи невдовзі після першого нападу стався ще один – негайно телефонуйте на 103 і викликайте бригаду екстреної медичної допомоги
- Епілепсія може вразити будь – яку людину. Медикаментозне лікування, або хірургічне втручання – може допомогти контролювати судоми у більшості людей з хворобою. Деякі люди потребують довічного лікування, в інших – судоми з часом зникають. Деякі діти з епілепсією можуть перерости цей стан з віком.
- До 70 % людей, які живуть з епілепсією – можуть жити без судом, якщо їх правильно діагностувати та лікувати.
- В Україні хворі на епілепсію мають право на безоплатне лікування за Програмою медичні гарантії, яку реалізує Національна служба здоров’я України (НСЗУ).
Професіонал з дослідження
факторів навколишнього середовища
санітарно-гігієнічної лабораторії
Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ “Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ”
Галина ВАСИЛИК
28.01.2025
ЯК ЗАБЕЗПЕЧИТИ СЕБЕ ПИТНОЮ ВОДОЮ В РАЗІ ВІДСУТНОСТІ ВОДОПОСТАЧАННЯ?
■ Після активних обстрілів російських окупантів по інфраструктурі багато міст України під загрозою відключення централізованого водопостачання, або вже стикнулися з цією проблемою.
■ В часі війни неочікувані моменти можуть трапитися раптово.
Тому, закликаємо громадян завчасно створити запас питної та технічної води. ■ Зберігати воду питну потрібно в закритих ємностях.
■ Щоб не сплутати ємності зробіть позначення «Вода для пиття» та «Вода для господарських потреб».
■ Бажано мати запас питної та технічної води на 2–3 доби на всіх членів сім’ї (дорослій людині потрібно приблизно 3-5 літрів питної та 8-10 літрів технічної води).
■ Навіть при зберіганні води у чистій та добре закритій ємності термін придатності при температурі від 5 °C до 20 °C не повинен перевищувати одну добу.
■ У разі відключення централізованого водопостачання, органи місцевої влади повинні забезпечити населення привізною питною водою. Про місця та графік підвезення питної води вони мають інформувати населення.
■ Також можна використовувати питну воду з бюветів, колодязів та шахтних криниць.
■ Для пиття та приготування їжі воду потрібно кип’ятити не менше 10-15
■ При кип’ятінні води гинуть віруси, бактерії, також зменшується загальна жорсткість води.
■ Воду з відкритих водойм можна використовувати тільки для технічних цілей.
■ Пам’ятайте, за умови використання для пиття води з неперевірених джерел є ризик спалахів інфекційних хвороб.
■ Якщо з’являються ознаки інфекційних захворювань – підвищення температури тіла, лихоманка, запамарочення, головний біль, болі в животі, нудота, пронос, нежить, кашель, пожовтіння шкіри, склер очей, висипи на тілі, поява гнійників тощо – негайно зверніться по медичну допомогу.
■ Не допускайте самолікування, бо ступінь важкості перебігу багатьох інфекційних хвороб перебачити неможливо.
■ Бережіть своє здоров’я та здоров’я близьких вам людей!
Професіонал з дослідження факторів навколишнього середовища
санітарно-гігієнічної лабораторії
Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «ІФОЦКПХ МОЗ»
Остапишин Ольга
18.10.2024
На виконання доручення Міністерства охорони здоров’я України, ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ», «Закону України «Про систему громадського здоров’я» щодо реалізації Національної стратегії розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у новій українській школі, спеціалісти Богородчанського відділу Лілія Концур, Богдан Левицький, Лариса Матищак відвідали навчально-виховні та дошкільні заклади Ямницької та Угринівської громад.
Мета візиту – заохочення школярів до здорового способу життя, здорового харчування, відповідального ставлення до власного здоров’я, а також обговорили певедінкові фактори ризику (тютюнопаління, вживання алкоголю, недостатня фізична активність, стрес) як ключових моментів профілактики неіфекційних захворювань.
Крім того, в шкільних їдальнях відбирались проби води питної, готових страв на показники безпечності за бактеріологічними показниками, згідно укладених угод.
З вчителями обговорені зміни в законодавстві щодо проходження обов’язкових профілактичних медичних оглядів, які діють з 01.10.2024 року. Наголошено про обов’язковість вакцинації дорослого населення, як однієї з важливих умов проходження профілактичних медичних оглядів.
Завідувач відділення
епіднагляду та профілактики
неінфекційних захворювань
Богородчанського відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Лілія Концур
14.10.2024
16 жовтня – Всесвітній день здорового харчування
Статистика свідчить, що українці переважно нехтують принципами здорового харчування і це суттєво знижує якість життя, що несе загрозу їх здоров’ю. Близько половини українців мають зайву вагу або ожиріння.
■ Харчування – необхідний елемент підтримки здоров’я людини та факторів попередження багатьох хронічних неінфекційних захворювань.
■ Кожна нація має свої особливості в харчуванні,тому не дивно, що нам важко адаптуватися до більш гострої чи навпаки, пісної їжі.
■Харчування з високим вмістом насичених жирів і сахарози (так звана «західна» дієта) буквально «змушує» мозок знову і знову піддаватися спокусі, вчергове підштовхуючи нас пообідати фаст-фудом.
■Популярна література про здорове харчування вчить нас, що фастфуд шкідливий, бо в ньому багато солі, жиру і цукру. Жирна, смажена, копчена і солодка їжа негативно впливає на гіпокамп головного мозку, який відповідає за формування пам’яті. Мозок блокує відчуття насичення, знову і знову викликаючи бажання перекусити.
■■Наші гени найкращим чином пристосовані до переробки тих цукрів, які ми отримуємо з натуральними продуктами харчування, а не з цукром-рафінад.
І якщо в давнину солодощами були ягоди і фрукти, то зараз – кондитерські вироби, соуси, фаст-фуд…
■Серед напоїв лідером є солодкі лимонади, газована вода і соки, причому влітку солодкі газовані напої розходяться сотнями літрів.
■ Вживання цукру викликає швидке підвищення глюкози в крові, стимулюючи викиди великої кількості інсуліну. Якщо подібні стрибки відбуваються досить часто, то клітини втрачають чутливість до інсуліну. Як наслідок, рівень глюкози в крові залишається підвищеним. Надалі гіперглікемія може стати причиною розвитку цукрового діабету другого типу.
■ Важливо знати, що цукор працює по тому ж принципу, що сильні наркотики.
■ Цукор – це рушій торгівлі. Цукор використовується для карамелізації і підфарбовування навіть тої їжі, яка не передбачає солодкого смаку (смаженого м’яса, наприклад).
■■ Близько чверті усіх випадків діабету у світі викликані не спадковістю, не абстрактним неправильним харчуванням чи переїданням, а всеціло і виключно цукром.
■ Людина схильна до переїдання не через власну розхлябаність, а через важкі біохімічні порушення в організмі. Метаболічний синдром – це нездоровий обмін речовин, який призводить до хронічних неінфекційних захворювань, таких як інфаркт, діабет і навіть рак.
■ Правильне, збалансоване харчування – основа здорового способу життя. Молочні продукти
■ Споживання молочних продуктів асоційоване з низьким ризиком небезпечних захворювань-серцево-судинних, раку та цукрового діабету. Щоденне споживання молочних або кисломолочних продуктів більше ніж на 50% задовольняє потребу у кальції та також постачає вітамін А, вітаміни групи В, цинк і селен. Споживання кальцію забезпечує здоров’я кісток та зубів, функціонування нервової системи та згортання крові.
■Рекомендований розмір порції для молочних та кисломолочних продуктів: одна склянка молока (250 мл), одна порція йогурту (200 мл), 40 г твердого сиру, 120 г домашнього сиру. Більше організм засвоїти НЕ ЗМОЖЕ.
Що було швидше – курка чи яйце?
■Курячі яйця є важливим джерелом незамінних амінокислот, вітамінів ( А, D, Е, В2, В12, фолієва кислота), а також важливих мінералів – кальцію, заліза, йоду, селену, цинку. Бажано вживати одне-два курячі яйця на день.
- Риба є джерелом вітаміну D та незамінних поліненасичених жирних кислот (Омега-3). Рекомендується споживати дві рибні страви на тиждень, одна з яких – морська риба.
- Українці люблять м’ясо. Споживання свинини, яловичини та баранини повинно бути не менше 500 г на тиждень, але старайтеся їсти менше оброблених м’ясних продуктів (ковбаси, сосисок, паштетів, напівфабрикатів тощо.
- М’ясо птиці, не поступаючись за харчовою цінністю іншим видам м’яса, є більш здоровим вибором.
- Сиров’яле м’ясо. Відмінне джерело білка! Сиров’ялена продукція зберігається довго і допоможе заповнити залізодефіцит.
Нагадаємо про тарілку здорового харчування, яка передбачає споживання наступних продуктів:
- Овочі та бобові – не менше 300 г на добу. Їжте капусту, огірки, листя салату та іншу зелень, цибулю, гарбуз, моркву, перець, помідор, редьку та інші овочі. Корисно споживати квасолю, горох, червону сочевицю ( 75 г на добу).
- Фрукти та ягоди – не менше 300 г на день. Застереження: не збирайте їх біля автодоріг (містять продукти згорання палива, солі важких металів).
- Надавайте перевагу цільнозерновим продуктам. Крупи та макарони можуть бути гарною вуглеводною складовою вашої тарілки. Це вівсяна, гречана та пшенична каші, нешліфований рис, а також макарони з твердих сортів пшениці, цільнозерновий хліб та хлібці.
- Випічки з білого борошна краще їсти менше.
Корисні олії та жири
■ Жири є важливим харчовим джерелом енергії та корисних жирних кислот. Жири поділяються на ті, які корисні для організму, і ті, які шкідливі.
■ Корисні жири містяться у соняшниковій, оливковій, рапсовій, лляній та кукурудзяній оліях. Надзвичайно корисним є риб’ячий жир, тому слід прагнути регулярно споживати жирну морську рибу.
- Насичені або тверді жири найчастіше зустрічаються у переробленій їжі тваринного походження.
- Доцільно обмежувати споживання тваринних жирів (вершкове масло та сало). Насичені жири справді можуть підвищити рівень холестерину у крові.
■■А ось продукти з ненасиченими жирами у складі (горіхи, рослинні олії, лосось, авокадо) краще додати до щоденного раціону, вони принесуть організму користь.
■ Поліненасичені жирні кислоти, які містяться у насінні соняшника, соєвих бобах, гарбузовому насінні, тунці, грецьких горіхах, знижують рівень холестерину у крові. Полі – і мононенасичені жири позитивно впливають на серцево- судинну систему і швидко засвоюються організмом.
Режим харчування
■ Потрібно їсти до 6 разів в день. Це забезпечить нормальну роботу жовчного міхура і печінки, а значить – і судин. Якщо ви їсте рідко, але багато, це викликає різкі стрибки інсуліну в крові, а він руйнує судини.
- Здоровий спосіб життя – наслідок щоденної роботи над собою. Поступово змінюючи себе, свої звички і уклад життя, ви зможете досягти бажаного – продовжити молодість і попередити захворювання.
- Будьте здорові!
Лікар з загальної гігієни
Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦ КПХМОЗ»
Богдан Левицький
06.09.2024
ДЕНЬ ЗДОРОВ’Я В ЯМНИЦЬКІЙ ГРОМАДІ
З ініціативи генерального директора ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Руслана Савчука з метою профілактики інфекційних хвороб та неінфекційних захворювань відповідно до затвердженого графіка 06 вересня 2024 р. проведено виїзну акцію «День здоров’я» в с. Ямниця Ямницької територіальної громади .
Протягом дня в акції взяли участь близько 250 жителів громади.
Ямничани проявили високу активність, особливо люди середнього та старшого віку, які з самого ранку прийшли до адмінбудівлі амбулаторії загальної практики сімейної медицини КНП «ЦПМД» Ямницької сільської ради.
В спеціально обладнаному автобусі проводилися тестування на COVID-19, гепатити В і С та ВІЛ/СНІД, вакцинація проти дифтерії і правцю (АДПМ).
На майданчику та у приміщенні амбулаторії працювали лікарі – консультанти та лаборанти (проводились електрокардіографія, вимірювання артеріального тиску, антропометрія (вимірювання ваги, зросту, об’єму талії); визначення рівня глюкози в крові, огляд вузькими спеціалістами; УЗД органів черевної порожнини, дослідження зору спеціалістами ТзОВ «Мобільна оптика».
В акції взяли участь спеціалісти Богородчанського відділу ДУ«Івано-Франківський ОЦКПХМОЗ», лікарі КНП «ЦПМД» Ямницької сільської ради та ТзОВ «Мобільна оптика».
В ході акції проведено 487 досліджень. Мешканці громади мали можливість безкоштовно отримати медичні послуги, а саме пройти тестування на гепатити В/С, ВІЛ/СНІД, тестування на респіраторні інфекції та COVID-19, виміряти рівень глюкози в крові, артеріальний тиск, пульсоксиметрію, бажаючим проведено антропометричні вимірювання з визначенням індексу маси тіла, дано рекомендації. В ході акції громадяни отримали кваліфіковані консультації сімейного лікаря, гінеколога, кардіолога, офтальмолога, в загальному консультаціями охоплено 125 чоловік.
Розповсюджено антисептики та інформаційні матеріали серед присутніх щодо збереження здоров’я.
Спеціалістами відділу проводилась інформаційно-просвітницька робота серед учасників акції щодо профілактики коронавірусної інфекції, вірусного гепатиту, ботулізму, гострих кишкових інфекцій, серцево-судинних захворювань, підтримки ментального здоров’я, боротьби з шкідливими звичками тощо.
Протягом акції в Павлівському ліцеї проведено круглий стіл (з участю завідувачки відділення епіднагляду та профілактики інфекційних захворювань Надії Глушко, лікаря з загальної гігієни Богдана Левицького ) для учнів старших класів щодо зміни ставлення молоді до шкідливих звичок, здорового харчування та ментального здоров’я, а також – щодо профілактики інфекційних хвороб (99 учасників, з них 78 учнів). Використано інформаційні матеріали з важливості вакцинації та промоції здорового способу життя.
Під час акції проведено лабораторних та медичних обстежень:
117 осіб – виміряли артеріальний тиск; з них 45- перевищення;
54 – пульсоксиметрія; 9 – з відхиленням;
ЕКГ- 53, в т.ч. у 45 осіб відмічались порушення роботи серця;
2 учасників мали патологію ОЧП за даними УЗД-діагностики;
В 31 учасника з 64-х відмічались відхилення від норми індексу маси тіла (надлишкова вага та ожиріння І- ІІ ступеня);
у 2 учасників акції з 73-х виявлено підвищення рівня глюкози в крові.
Дані показники свідчать про схильність населення до виникнення серцево-судинних, розвитку діабету та інших неінфекційних захворювань.
З метою профілактики неінфекційних захворювань необхідно звернути увагу населення на промоцію здорового способу життя – раціональне та здорове харчування, регулярну фізичну активність, зменшення вживання алкоголю та куріння.
В ході акції охоплено вакцинацією проти дифтерії і правцю (АДПМ) 14 осіб, проведено по 8 тестів на гепатити В і С та ВІЛ/СНІД.
Сімейним лікарем оглянуто 45 осіб, 15 направлено на дообстеження;
Кардіологом- 25 / 25 на дообстеження;
Гінеколог- 6, з них 2 підлягають дообстеженню;
офтальмолог- 25, 2 на дообстеження.
Акція «День здоров’я» у с. Ямниця Ямницької громади відбулася за сприяння генерального директора ДУ«Івано-Франківський ОЦКПХМОЗ» (Руслана САВЧУКА), координатора акції (Наталія РИМЧУК), голови Ямницької ТГ (Роман КРУТИЙ), КНП «ЦПМСД» Ямницької сільської ради (Марина ОСТРОВСЬКА), ТзОВ «Мобільна оптика».
Звертаємось до всіх керівників територіальних громад з проханням і надалі всебічно підтримувати ініціативи Всеукраїнської асоціації фахівців громадського здоров’я (ВАФГЗ) , ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХМОЗ» (генеральний директор Руслан Савчук), вакцинальних компаній, сприяти інформуванню населення через веб-ресурси, соціальні мережі, робочі наради.
Віримо, що спільними зусиллями можливо знизити рівень інфекційних та неінфекційних захворювань, сприяти покращенню здоров’я населення громади.
Ми працюємо , щоб Ви були здорові!
Начальник Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХМОЗ»
Валентина Левицька