Сьогодні, 29 січня 2023 р., минає 105 років з часу, як відбувся бій під Крутами – події далекого 1918 року, коли юні захисники Української Народної Республіки, українські студенти-гімназисти вперше в житті взяли до рук зброю і ціною власного життя зупинили переважаючого за чисельністю та озброєнням ворога – більшовицьку армію, що вела наступ на українську державність. Молодих хлопців, які власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху, вшанували у Ямницькій територіальній громаді.
У церкві Св. Миколая с. Ямниця після Недільної Божественної Літургії відбулася поминальна панахида за полеглими у бою під Крутами.
ПАНАХИДА ЗА ГЕРОЯМИ КРУТ. ЦЕРКВА СВ.МИКОЛАЯ С. ЯМНИЦЯ
У Ямниці та Тязеві було організовано благодійні перегляди української художньо-документальної екшн-драми про трагедію під Крутами з однойменною назвою “КРУТИ.1918”. Сюжет кінострічки передає доленосну закривавлену історію молодих і щирих хлопців, які були готові покласти життя за свободу й незалежність України. Під час заходів глядачі мали змогу здійснити доброчинні пожертви на підтримку військовослужбовців ЗСУ.
Кінопоказ у Ямниці відвідали голова Ямницької територіальної громади Роман Крутий, представники депутатського корпусу ТГ, депутат обласної ради і громадський діяч Роман Ткач, настоятель ямницького храму митрофорний протоієрей о. Богдан Курилів, сотрудник парафії о. Ярослав Рожак, директор Ямницького ліцею Йордана Лесів, ямничани та гості села. Ініціювала проведення дійства парафія Св. Миколая, долучилися також Ямницька сільська рада та Ямницький ліцей.
Перед початком кіносеансу присутні спільно помолилися за душі полеглих Героїв Крут.
До глядачів також звернувся Роман Ткач, який у своїй промові наголосив на важливості берегти пам’ять про події далекого 1918 р., бо трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму й жертовності за незалежну Україну. Депутат провів паралелі між подвигом під Крутами і боротьбою українських Захисників сьогодення, котрі, так само, як і Герої Крут, змушені брати до рук зброю і боронити територіальну цілісність України у війні з московським окупантом.
Кіносеанс тримав глядачів у напрузі до останньої хвилини, а під час одного з трагічних моментів фільму зал встав і разом заспівав Державний Гімн України.
На завершення заходу до присутніх звернувся сільський голова Роман Крутий, який подякував усім, хто долучився до проведення благодійного кінопоказу і здійснив пожертви для допомоги армії.
“В умовах новітньої війни ми повинні максимально підтримувати наших Захисників у боротьбі проти окупанта і здобути спільну перемогу, аби такі трагічні події, як бій під Крутами, більше не повторювалися в нашій історії”, – зазначив очільник громади.
Під час перегляду кіно в Ямниці на допомогу ЗСУ зібрано 11 200 грн. Крім того, долучилися до підтримки українського війська і парафіяни церкви Св.Миколая – здійснили пожертви у сумі 4 260 грн, які передано у Ямницьку сільську раду. Дані кошти загальною вартістю 15 460 грн будуть спрямовані на допомогу українським воїнам, про що поінформуємо додатково.
ПЕРЕГЛЯД ФІЛЬМУ В ЯМНИЦІ
У Тязеві благодійний перегляд стрічки “КРУТИ.1918” відбувся у місцевому Будинку культури, за підтримки Ямницької сільської ради.
Ініціювали дійство вчителька Тязівської гімназії Наталія Королевич та Молодіжна рада села. Допомагали в організації – староста Василь Боднарчук, депутат громади Василь Ковальчук, художній керівник БК Оксана Ковальчук, директор Тязівської гімназії Оксана Щербій, вчитель гімназії Уляна Федишак та завідувач бібліотеки Світлана Желюк. Перед кінопоказом Наталія Королевич розповіла присутнім про бій під Крутами.
Під час заходу тязівчани зібрали на підтримку воїнів 8 770 грн.
ПЕРЕГЛЯД ФІЛЬМУ В ТЯЗЕВІ
У с. Сілець також вшанували 105-у річницю бою під Крутами та подвиг українських гімназистів. У церкві Різдва Христового о. Василь Смицнюк відслужив панахиду за убієнними. Також відбулася літературно-музична композиція “Ніколи Україні не забути тих юних душ нескорений політ” за участю представників Будинку культури с. Сілець (художній керівник Галина Бибик). До того ж, організовано просвітницьку акцію “Пам’ятай про Крути” і покладання лампадок до пам’ятника “Борцям за волю України”.
ВШАНУВАННЯ ГЕРОЇВ КРУТ У с. СІЛЕЦЬ
У бібліотеках сіл Ямниця, Павлівка, Тязів, Рибне та Майдан відбулися патріотично-тематичні виставки до 105-ї річниці бою під Крутами, щоби нагадати читачам про криваві історичні події далекого 1918-го.
І хоча подвиг юних студентів був забутий більше, ніж на 70 років, а їхні могили за радянських часів зруйнували, героїзм цих молодих українців назавжди увіковічнений в пам’яті нашого народу, як символ патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежність Батьківщини.
Нема любові понад ту,
Що окропила кров’ю Крути,
І ту гарячу кров святу
Повік Вкраїні не забути.
(Б.Стельмах)
БІБЛІОТЕКА С. ЯМНИЦЯ
БІБЛІОТЕКА С. ПАВЛІВКА
БІБЛІОТЕКА С. РИБНЕ
БІБЛІОТЕКА С. МАЙДАН
Довідково про бій під Крутами:
Бій під Крутами – бій, що відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції Крути під селищем Крути на Чернігівщині, за 130 км на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова (згодом за свою жорстокість та свавілля страченого більшовиками) та загоном з київських курсантів і козаків “Вільного козацтва”, що загалом нараховував близько трьох сотень вояків. Протягом п’яти годин нерівної боротьби, за сучасними підрахунками, українське військо під Крутами втратило близько 100 осіб, з-поміж котрих 37-39 вбитих у бою і розстріляних студентів та гімназистів. У березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди і повернення уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві. Тіла 28 вояків-студентів було перевезено до Києва. Завдяки звитязі й сміливості українських героїв ворожий наступ більшовиків на Київ було зупинено на декілька днів.
На державному рівні День пам’яті героїв Крут почали відзначати з 2003 р. Щорічне вшанування пам’яті Героїв Крут закріплено у Постанові Верховної Ради України від 16 травня 2013 р. “Про відзначення подвигу героїв бою під Крутами”. У 2006 році на залізничній станції Крути відкрили Меморіальний комплекс “Пам’яті героїв Крут”.